KSM vznikl v roce 1990 jako občanské sdružení s cílem propagovat komunismus. Ministerstvo vnitra mu rozpuštěním poprvé hrozilo už v listopadu roku 2005. Ministerstvu se mimo jiné nelíbilo, že KSM údajně propagovalo svržení demokracie a násilné nastolení komunismu.

I po rozhodnutí o zrušení svazu před čtyřmi lety byli mladí komunisté činní a prapory s jejich logem a zkratkou se objevovaly na řadě akcí. KSM například vystupoval proti americké radarové základně v Česku. Provozoval také aktivní webové stránky.


V Praze se v sobotu uskutečnil obnovující sjezd Komunistického svazu mládeže (KSM). ČTK o tom v neděli informoval člen svazu Jakub Holas. Ministerstvo vnitra v říjnu 2006 občanské sdružení rozpustilo, pražský městský soud ale letos v lednu rozhodnutí zrušil.

Ministerstvo vnitra ve správním řízení občanské sdružení rozpustilo především kvůli obsahu jeho programu uveřejněného na internetových stránkách. Podle úřadu program propagoval myšlenky směřující k odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení společenským vlastnictvím. Podle KSM však ministerstvo postupovalo v rozporu s ústavně zaručenou svobodou projevu a s jeho právem vyhledávat a šířit informace a svobodně se sdružovat.

V březnu 2008 soud žalobě svazu nevyhověl, dospěl k závěru, že rozhodnutí ministerstva bylo v souladu se zákonem. Nejvyšší správní soud pak ale na základě kasační stížnosti KSM nařídil žalobu znovu projednat. V lednu pak pražský městský soud rozhodnutí o rozpuštění svazu zrušil.

V tiskové zprávě zaslané ČTK členové KSM uvedli, že obnovení činnosti svazu chápu jako "veliké vítězství nejen komunistického hnutí, ale i všech demokratických a pokrokových sil v ČR". Členové svazu zároveň vyzvali k boji proti antikomunistickým a protidemokratickým kampaním a opětovným snahám o zrušení KSM a KSČM.

Pozastavení činnosti kvůli komunistické ideologii hrozí i KSČM. Senátní komise pro posouzení ústavnosti komunistické strany na konci loňského roku doporučila vládě, aby pozastavení činnosti strany navrhla Nejvyššímu správnímu soudu. Na přípravě žaloby se komise v prosinci dohodla s ministrem vnitra Martinem Pecinou. Chce tak přimět KSČM, aby změnila svůj název a zřekla se komunistických metod a ideologie. Soud se zřejmě návrhem nebude zabývat dříve než po květnových sněmovních volbách. Předseda strany Vojtěch Filip již dříve označil postup horní komory za nelegitimní.

Komunistická strana má stále pevnou voličskou základnu a vstup do sněmovny jistý. Podle posledního volebního modelu společnosti Median by komunisty volilo téměř 14 procent lidí.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek případnou vládní koalici s komunisty po volebním vítězství své strany považuje za vyloučenou. Na sobotní programové konferenci řekl, že koalici s KSČM si nepřeje značná část sociálních demokratů. Navíc jim ji zakazuje takzvané bohumínské usnesení. Pokud jeho strana v květnových volbách zvítězí, považuje Paroubek za nejlepší řešení menšinovou vládu sociální demokracie. V tom případě by zřejmě potřeboval podporu komunistů.