Třinecká skupina Charlie Straight získala nejvíce nominací výročních cen Akademie populární hudby Anděl za rok 2009. Mladá čtveřice může získat sošku anděla hrajícího na šalmaj v kategoriích album roku, objev roku a videoklip roku. Dvě nominace mají Monkey Business, Toxique a Aneta Langerová.

Vyhlášení vítězů cen se uskuteční 17. dubna v pražské Incheba Areně na Výstavišti a bude ho přenášet televize Nova. Moderátorkou večera bude Tereza Pergnerová, uvedla za pořadatele Michaela Kocourová.

Andělé živě, bez playbacku

"Největší novinkou letošního ročníku je to, že hlasování akademiků proběhne živě a stejně tak živě budou v přímém přenosu vystupovat nominovaní," řekl ČTK spolumajitel pořádající společnosti Lewron Production Lešek Wronka.

Anděla za zpěváka roku letos může získat Michal Hrůza, Tomáš Klus nebo Petr Kolář, zpěvačkou roku se stane Ewa Farna, Aneta Langerová či Klára Vytisková. V kategorii skupin akademici vyberou mezi projektem Kašpárek v rohlíku, Monkey Business a Vypsanou fixou.

Vedle nahrávky Charlie Straight mají v kategorii album roku své želízko v ohni Monkey Business a Miro Žbirka. Objevem roku bude David Deyl, Charlie Straight nebo Sunflower Caravan.

Žánrové ceny Anděl akademici udělí již 12. dubna na akci v pražském Kulturním centru Novodvorská. Přehled všech nominovaných a další informace se nacházejí na www.cenyandel.cz.

Podle ředitelky české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) Petry Žíkovské o nominacích hlasovala 120 ze 139 oslovených akademiků. Vybírali z 256 nahrávek, které vyšly v loňském roce.

Počet hlavních kategorií byl letos zredukován z deseti na osm. Vyřazeny byly kategorie zahraniční album a hudební DVD roku.

"Výraznou novinkou je vyhlášení nejprodávanější desky roku 2009. Organizátoři po dohodě s IFPI opustili myšlenku samostatného pořadu," uvedl Wronka.

Mezi akademiky se vedle hudebních publicistů a lidí z hudební branže objevila jména aktivních hudebníků, kteří loni nevydali samostatné album. O svých kolezích tak budou hlasovat například Lenka Dusilová, Anna K., Leoš Mareš či Petr Malásek.

Vstupenky na slavnostní vyhlášení tentokrát nebudou volně v prodeji. Publikum budou tvořit pozvaní hosté.

Loňský objev roku: Toxique

Dvě z pěti nominací při udílení loňských výročních cen Akademie populární hudby Anděl za rok 2008 proměnila v trofej skupina Kryštof. Vyhrála kategorii skupina roku a její píseň Atentát se stala skladbou roku. Zpěvákem roku se stal Dan Bárta a zpěvačkou Lenka Dusilová.

Anděla za objev roku získala skupina Toxique, albem roku zvolili akademici nahrávku textaře a producenta Michala Horáčka Ohrožený druh. Nejlepší DVD podle akademie vydali Blue Effect (Live& Life) a nejlepší videoklip mají Bratři Ebenové (Folkloreček).

Do síně slávy byl uveden legendární Katapult. Cenu v kategorii zahraniční album roku získala skupina Coldplay za album Viva la Vida or Death and All His Friends.

Související