Čtveřice filmů zahájí 25. března v pražském multikině Cinestar Anděl mezinárodní festival Febiofest.

Jedním z nich bude Manželství Marie Braunové z roku 1979 Rainera Wernera Fassbindera, který uvede německá herečka čerstvě oceněná Zlatým medvědem z Berlinale Hanna Schygull. V Praze převezme cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii.

"V závěru přehlídky jí bude oceněn švýcarský herec Bruno Ganz," řekl na tiskové konferenci ředitel festivalu Fero Fenič. Omluvil Francouzku Fanny Ardantovou, která do Prahy zavítá až v polovině dubna.

Zahajovacími snímky budou dále novinka herce a režiséra Roberta De Nira Všichni jsou v pohodě a premiéra dokumentu Oko nad Prahou Olgy Špátové. Věnovala ho osobnosti architekta Jana Kaplického a jeho boji o prosazení nové budovy Národní knihovny v Praze.

Německá režisérka Sherry Hormannová uvede film Květ pouště upozorňující na stále aktuální problematiku ženské obřízky. Je skutečným příběhem Somálky Waris Dirieové, která ve 13 letech utekla z vlasti do Londýna před nuceným manželstvím a stala se modelkou.

Projekci doprovodí v Rudolfinu módní přehlídka návrhů Pavla Jevuly vyrobených z filmového pásu. Slovenský den bude patřit Martinu Hubovi.

V regionech zahájí festival Mamas&Papas

I letos Feniče potěšil zájem diváků; od středy do neděle bylo v předprodeji vydáno přes 20 tisíc vstupenek, což je téměř třetina celkové kapacity kin. Potřetí budou na Febiofestu soutěžit mladé evropské filmy. Zhodnotí je porota 33 vybraných diváků různých profesí ve věku od 15 do 85 let. Čestným předsedou bude dirigent Libor Pešek.

Podle Feniče zaplní festival v hlavním městě 15 sálů. Zahajovacím snímkem regionálních částí bude projekt Alice Nellis Mamas&Papas - mozaika osudů manželských či partnerských dvojic, které řeší otázky chtěného, nechtěného, vytouženého nebo zmařeného rodičovství.

Uskuteční se přehlídky současné polské a íránské kinematografie, v pražském Ponrepu bude uvedeno 14 českých filmových kýčů natočených v letech 1930 až 1989. Závěrečný večer bude patřit Cenám české kritiky Kristián a vloni zavedené anticeně Hroch za nejhorší film roku.

 

Asociace režisérů a scenáristů ocení při zahájení Febiofestu podporu vzniku a šíření nekomerčních tvůrcích počinů. Letos předá ceny společnosti La Fabrika a uskupení OSA 9, ve kterém se sdružila pražská artová kina Aero, Evald, Mat a Světozor.

Dalšími hosty festivalu budou například britští filmaři Hugh Hudson a Terence Davies, režisér bizarních snímků Alex van Warmerdam a také francouzský filmař Bruno Dumont, který tu byl v roce 2007.

Doprovodný program nabídne výstavu o Romanu Polanském složenou z fotografií z jeho snímků i z jejich natáčení. Febiofest Musci Festival uvede 44 koncertů a vystoupení dalších osmnácti kapel.

Vstupné: 79 korun, junioři za 39

Loňská návštěvnost Febiofestu dosáhla 116 906 návštěvníků. Na 89 tisíc jich organizátoři napočítali v Praze, z nich 68 799 přišlo do kin a zbytek připadá na doprovodný Febiofest Music Festival. Spolu se slovenskou účastí šlo o zhruba 130 900 lidí.

Vstupné zůstane stejné - pražská část bude přístupná za 79 korun, část Febiofest Junior jen za 39 korun. Ozvěny festivalu se uskuteční do poloviny dubna v šesti městech. Samostatný slovenský Febiofest navštíví do konce dubna dalších osm měst.

Související