Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se v úterý dvakrát sešel s americkým prezidentem Barackem Obamou. Téma diskuze bylo jasné: plán výstavby 1600 bytů ve východním Jeruzalémě, který Obama minulý týden kritizoval a který Palestinci považují za jednu z hlavních překážek obnovení mírových jednání.

 

Netanjahu nejprve hovořil s americkým prezidentem asi hodinu a půl, schůzka však probíhala za zavřenými dveřmi a po ní nenásledovalo ani tradiční potřesení rukou před objektivy fotoaparátů. Ačkoliv izraelská strana popsala, že schůzka probíhala v „dobré náladě“, média upozorňují na ostrý kontrast s tradičně okázalým a vřelým přijetím izraelské delegace.

„To vše odráží pro Američany nepříjemný fakt: ve chvíli počínající silné diplomatické roztržky přijel Netanjahu do Washingtonu bez nabídky výraznějších ústupků,“ komentuje situaci BBC. To, že oba státníci nedošli ke shodě potvrzuje i to, že Netanjahu si poté vyžádal ještě jednu schůzku s Obamou. Také obsah tohoto půlhodinového jednání však nebyl zveřejněn.

Benjamin Netanjahu už dříve v úterý ve Washingtonu varoval, že požadavky Palestinců na zmrazení výstavby v Jeruzalémě by mohly odsunout blízkovýchodní mírová jednání. "Nesmíme se nechat chytit do pasti nelogických požadavků," řekl při setkání se zástupci Kongresu. "To by mohlo odložit mírové rozhovory o další rok," dodal.

Prezident Obama minulý týden konstatoval, že schválení plánu na výstavbu 1600 bytů ve východním Jeruzalémě mírovému procesu neprospěje. Navzdory tomu v pondělí Netanjahu znovu zdůraznil právo Izraele na výstavbu v Jeruzalémě. „Židovský lid budoval Jeruzalém 3000 let a židovský lid buduje Jeruzalém i dnes,“ řekl izraelský premiér na zasedání Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti.

Téměř 500.000 Židů žije ve více než 100 osadách postavených od roku 1967, kdy Izrael začal Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém okupovat. Osady jsou podle mezinárodního práva a Palestinců nelegální, což židovský stát odmítá.