Precious na Febiofestu

Cinestar Anděl Praha

26. 3. ve 23:00

29. 3. v 17:00

1. 4. ve 20:00

Na nedávném oscarovém ceremoniálu byl vedle vítězného válečného thrilleru Smrt čeká všude asi největším překvapením.

Psychologicko-sociální drama Precious, odehrávající se v osmdesátých letech v chudinské části Harlemu, získalo v hlavních kategoriích hned dva Oscary - pro herečku ve vedlejší roli pro Mo'Nique a pro Geoffreyho Fletchera za nejlepší adaptovaný scénář.

Příběh Precious, natočený podle stejnojmenného románu americké spisovatelky Sapphire o dívce, která se chopí životní příležitosti změnit svůj osud prostřednictvím školního vzdělávacího programu, rozhodně není podívanou pro masového diváka. O to silnější filmový zážitek ovšem přináší.

Syrově pojaté drama šestnáctileté pologramotné černošské dívky Precious (strhující výkon zde podává debutující Gabourey Sidibe), kterou surově psychicky týrá její matka (Oscarem oceněná herečka Mo'Nique) a kterou navíc sexuálně zneužívá její otec, s nímž je podruhé těhotná, natočil režisér a producent Lee Daniels.

Ten je podepsán i pod dalším oscarovým filmem, dramatem Ples příšer, v němž v roce 2001 zazářila Halle Berry.

Svůj nejnovější snímek Precious natočil Daniels s podobným nasazením, smyslem pro detail i otevřeností vůči tíživým sociálním i rasovým problémům Ameriky konce dvacátého století.

Precious navíc vznikla za směšný rozpočet, s úmyslem upozornit na problematiku negramotnosti a zneužívání dětí v černošských rodinách z chudinských čtvrtí.

Precious působí téměř polodokumentárním dojmem, zejména díky častému použití ruční kamery. Nynější všeobecný zájem, odezva od odborné kritiky a řada festivalových cen překvapily i samotného režiséra. Febiofest je zatím jedinou příležitostí, jak Precious zhlédnout.

Související