Společně s voňavě začínajícím jarem je návštěva hlavního města Rakouska duši povznášejícím zážitkem. Zatímco nesmělé ranní paprsky slunce olizují dláždění velkolepých bulvárů a střechy majestátně působících habsburských paláců a zatímco se metropole pomalu probouzí k životu, v místních stylově vymazlených kavárnách vládne klid a harmonie.

Nechte se hýčkat a užijte si snídani v jednom z mnoha mondénních podniků. Co třeba Café Hawelka, kde obsluhují nastrojení číšníci a u vchodu vás uvítá naleštěná vitrína s nabídkou kalorických zákusků a krémových dortů? Z nich nejslavnější je samozřejmě ten čokoládový Sachrův s meruňkovým džemem, za ochutnání ale stojí i křehký jablečný závin nebo mramorová bábovka, to vše s řádnou porcí poctivě husté domácí šlehačky.

A i když se nad šálkem kávy začtete do denního tisku třeba na celé dopoledne, nikomu to vadit nebude. Ve Vídni se s kavárenským povalečstvím totiž už tak nějak počítá a uspěchaný zákazník nebývá vítaný. I proto ale počítejte, že šálek kávy vás nevyjde zrovna levně.

Město je doslova přeplněné muzei a galeriemi, dopředu se musíte smířit s tím, že za jedinou návštěvu stihnete stopový zlomek z toho všeho kulturního bohatství.

Není od věci začít s prohlídkou Uměleckohistorického muzea, které se pyšní nejrozsáhlejší sbírkou malíře Pietra Bruegela. Můžete si tam mimo jiné také prohlédnout zlatou slánku od Benvenuta Celliniho z roku 1543. Ta byla kdysi vyrobena pro krále Františka I. a dnes je oceněna na neuvěřitelných 58 milionů dolarů. V květnu 2004 se stala hlavním aktérem největší umělecké loupeže v dějinách Rakouska.

Žádnému z návštěvníků Vídně by nemělo uniknout jméno malíře Gustava Klimta. Jeho před lety skandální a dnes obdivované obrazy jsou vystavené v barokním Belvederu či Leopold muzeu. Pozornost si zasluhují i stavby Otto Wagnera či českého modernistického architekta Adolfa Loose. Za nimi se ale nemusíte trmácet nikam daleko, stačí nasednout na tramvaj číslo 1 či 2 a nechat se povozit po jedné z hlavních městských tepen - Ringstrasse, u níž narazíte na bývalý Obchodní dům Goldman & Salatsch, známý jako Looshaus.

Takže co ještě dodat? Šťastnou cestu! Fahre wohl!

JAK SE TAM DOSTAT

Z Brna pojedete autem 144 km, tedy asi dvě hodiny. Jeďte po dálnici D2, poté uhněte na výjezdu 42 směrem na Břeclav. Do Vídně jezdí i Pendolino.

KAM JÍT A CO VIDĚT

Tvary Dům architekta Hundertwassera

Za kulturou Muzeum moderního umění

Belvedere Barokní zámek na jih od centra

Sacher Chlouba vídeňských kavárníků