Febiofest pokračuje

Hradec Králové
6. 4. - 9. 4.
Liberec
8. 4. - 11. 4.
Pardubice
7. 4. - 11. 4.
Ostrava
13. 4. - 16. 4.
Brno
12. 4. - 16. 4.
Olomouc
13. 4. - 16. 4.

Dnešním dnem vrcholí pražská část Mezinárodního filmového festivalu Febiofest. Vítězným filmem hlavní soutěže se staly Děti z Diyarbakiru, existenční drama o dvou kurdských sourozencích od tureckého režiséra Miraze Bezara.

Na závěrečném večeru předá česká kritika ceny Kristián za nejlepší celovečerní, animovaný a dokumentární český film roku 2009.

Čestnou cenu Kristián dostane švýcarský herec Bruno Ganz. Cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii na úvod festivalu převzala německá herečka Hanna Schygullová. Festival zakončí projekce amerického filmu Muži, co zírají na kozy.

Jinde v zemi se diváci na filmovou přehlídku letošního Febiofestu teprve mohou těšit. Stejně tak jako pořadatelé - letošní ročník měl totiž v Praze rekordní návštěvnost.

"Magická hranice" čtyřiceti tisíc prodaných vstupenek byla letos překonána už v polovině festivalového týdne.

Teď se pozornost přesouvá do dalších festivalových měst. Zahajovacím snímkem brněnské části festivalu bude 12. dubna dlouho očekávaná novinka režisérky Alice Nellis Mamas&Papas o různých podobách rodičovství.

Svůj nejnovější film režisérka složila ze čtyř navzájem propojených příběhů, jež tvoří mozaiku osudů několika manželských či partnerských dvojic, které v určitém zlomovém bodě života řeší otázky chtěného, nechtěného, vytouženého nebo zmařeného rodičovství.

Kromě Brna zavítá Febiofest v následujících dnech též do Hradce Králové, Pardubic, Liberce, Olomouce a Ostravy.

Na programu Febiofestu se podle šéfa přehlídky Fera Feniče každý rok zvyšuje počet českých premiér a podíl zcela nových filmů.

"Kvalita programu Febiofestu se začala v posledních třech letech zlepšovat a je srovnatelná s kterýmkoliv jiným festivalem na světě, snad s výjimkou těch dvou, tří exkluzivních," uvedl Fenič.

Ozvěny festivalu

Spolupořadatelem ozvěn festivalu na jižní Moravě se jako obvykle stalo Brněnské kulturní centrum. Jednotlivé projekce se konají v městských kinech Art a Scala. "Vstupné na všechny projekce činí 79 korun," řekla Jana Fantová z kulturního centra. Snímky jsou opatřeny titulky.

Podle Feniče se sice brněnské ozvěny rozsahem nezvětšují, ale nabídka filmů je velmi dobrá. "V Brně uvádíme ty, které v Praze patří k nejžádanějším, třeba americké filmy Amelia, 500 dní se Summer a Fantastický pan Lišák," uvedl Fenič.

Poslední jmenovaný film do českých kin provází i renomé titulu nominovaného na Oscara - Fantastický pan Lišák byl nakonec v kategorii nejlepší animovaný film poražen pixarovkou Up - Vzhůru do oblak.

Brněnská část Febiofestu potrvá od 12. do 16. dubna. Celkem se přehlídka odehrává ve 25 mimopražských kinosálech v sedmi městech. V nabídce je 185 filmů z 57 zemí. Po "českém turné" následuje ještě samostatná slovenská část. Organizátoři doufají, že i celková návštěvnost festivalu překoná loňský ročník - loňská návštěvnost Febiofestu přitom dosáhla 116 906 diváků.

Související