Iráčané zadržovaní půl roku v tajné věznici v Bagdádu tam byli krutě mučeni. Tvrdí to organizace Human Rights Watch (HRW), jejíž zástupci s několika vězni převezenými do jiného zařízení mluvili. Trestanci byli hlavně sunnité zatčení na iráckém severu za údajnou podporu teroristů. O existenci zařízení se nevědělo do začátku dubna, kdy na ně upozornily USA a irácká ministryně lidských práv.

Obvinění z mučení připomíná kruté zacházení s vězni v Abú Ghrajbu, avšak tehdy byli viníky nikoli Iráčané, ale američtí vojáci, píše agentura AFP.

I když věznici spravovala jednotka podléhají premiérovi Núrímu Málikímu, předseda vlády tvrdí, že o existenci zařízení v areálu vojenského letiště Musana nevěděl. Nařídil ho ale zavřít.

Sto z původních 431 vězňů bylo propuštěno, 20 posláno zpátky do Mosulu a zbytek byl převezen do věznic podléhajících ministerstvu spravedlnosti. Jednou z nich je středisko Rusafa, kde se 42 převezenými hovořili zástupci HRW.

"Děly se tam strašné věci, domníváme se, že mučení bylo v Musaně běžné," řekl zástupce ředitele blízkovýchodní sekce HRW Joe Stork. Mučitelé prý v Musaně vězně věšeli za chodidla, bili je i bičovali a na hlavu uvazovali plastové sáčky. "Když omdleli, přiváděli je k vědomí elektrickými šoky aplikovanými na genitáliích i jiných částech těla," uvádí HWR ve své zprávě.

Muži vypověděli, že je věznitelé sexuálně zneužívali s pomocí pistolí a násad na košťata. Někteří byli přinuceni k orálnímu sexu. Strážci k bití používali kabely, pálili vězně kyselinou nebo cigaretami a některým vymlátili zuby.

Jeden z vězňů vypověděl, že se jeho spoluvězeň, který byl lékař, dožadoval rychlé lékařské pomoci pro třetího muže, který po mučení utrpěl krvácení do mozku. "Strážci umučeného vynesli z cely a za krátkou dobu ho přinesli zpět s tím, že je v pořádku. O hodinu později zemřel," řekl při výpovědi vězeň.

Lidé zadržovaní v Musaně byli loni na podzim zatčeni v severoirácké provincii Ninive kvůli podezření, že patří k teroristům.

"Vláda musí soudně stíhat všechny, kdo nesou odpovědnost za toto systematické týrání," řekl Stork, který žádá nezávislé vyšetření.

Jako první přinesl informaci o tajné věznici v Bagdádu 19. dubna americký deník Los Angeles Times. Podle iráckého ministerstva lidských práv bylo zařízení zavřeno v polovině dubna. O vyšetření poměrů ve vězení požádala Irák také Amnesty International.