Podle televize CNN by prezident mohl být na místě už v neděli. Stav nouze vyhlásily všechny čtyři ohrožené státy, Louisiana, Florida, Mississippi a Alabama. Na místo bylo vysláno 1900 záchranářů a 300 lodí i letadel.

Obama slíbil, že vláda udělá v boji s důsledky ohromného ropného úniku do chráněných pobřežních oblastí maximum. Dostává o situaci pravidelné zprávy, tu poslední obdržel před dnešní ranní cestou na Michiganskou univerzitu.

Může jít o nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA

Ropa roztažená po vodní hladině dosáhla Louisiany a nejhorší scénáře hovoří o tom, že může způsobit nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA.

List The Mobile Press-Register v sobotu napsal, že se nedaří uzavřít vrt a že se denní únik suroviny může zmnohonásobit. Podle listu se objevila v porušeném potrubí ropné plošiny, která 20. dubna vybuchla, dvě další místa, odkud surovina uniká. Nyní do moře unikne každý den 800 tisíc litrů ropy, ale to by se dle listu mohlo zdesetinásobit.

Americká vláda nepřestává tlačit na britskou ropnou společnost BP, které plošina patřila, aby zmobilizovala své zdroje a zastavila pohyb ropy k americkému pobřeží.

Podle BP budou nejdříve zasaženy Venice a Port Fourchon v Louisianě. Ředitel operací Doug Suttles řekl, že prioritami BP jsou nyní tři věci: zastavit únik ropy, minimalizovat jeho důsledky a informovat o situaci veřejnost. "Uvítáme každý nový nápad a jakoukoli podporu," sdělil.

BP se zatím bez úspěchu snažila s pomocí robotických ponorek aktivizovat záklopku a vrt uzavřít. Vůbec poprvé použila chemikálie v mořských hlubinách, které měly zabránit ropě dostat se na hladinu. Ropa se v tomto případě těžila v hloubce 1500 metrů a v takové hloubce tato metoda ještě nikdy použita nebyla.

Obamovi kritici vyčítají prezidentovi pomalou reakci na katastrofu

První obětí ropné havárie v Mexickém zálivu z živočišné říše je terej bílý, který byl sice odchycen živý, ale zcela pokryt černou mastnou špínou.

Američtí komentátoři a Obamovi kritici se snaží z ropné havárie těžit politický potenciál a tvrdí, že to bude "Obamova Katrina". Tento hurikán v roce 2005 na jihu USA způsobil smrt více než 1500 lidí a škody za 80 miliard dolarů, ale federální vláda exprezidenta George Bushe byla kritizována za pomalou pomoc, protože katastrofu nejdřív podcenila.

Obama zdůraznil, že účet za odstranění škod způsobených ropou bude vystaven společnosti BP, ale řekl také, že je vláda "v plném rozsahu připravena splnit své povinnosti vůči postiženým komunitám".