Výstava, která se koná při příležitosti obnovení česko-lichtenštejnských diplomatických kontaktů, představí na 300 uměleckých děl ze sbírek knížete Hanse-Adama II. a z moravských státních zámků.

"Tato výstava je symbolem významně zlepšených vztahů našich států," řekl kníže Hans-Adam II.

Navázání vztahů mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem považuje za důležitý krok a svou přítomnost v Praze vnímá jako návrat do vlasti své rodiny.

Zámožný rod Lichtenštejnů patřil k nejbohatší tuzemské šlechtě, zejména na Moravě. Vlastnili tu rozsáhlé majetky včetně Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Výstava se zaměřuje především na malby, portrétní, krajinářské a žánrové práce vídeňských autorů Heinricha Fügera, Friedricha von Amerlinga, Petera Fendiho či Ferdinanda Georga Waldmüllera.

Kromě obrazů si lidé mohou prohlédnout také dobový nábytek, porcelán, plastiky a sošky.

Neokoukaná sbírka

Lichtenštejnská sbírka se ukazuje veřejnosti v takovém rozsahu potřetí. Loni ji mohli zhlédnout návštěvníci Lichtenštejnského muzea ve Vídni a Puškinova muzea v Moskvě. Na rozdíl od nich se pražská výstava soustředí více na předměty a obrazy, které mají vztah k moravským zámkům.

Česko a Lichtenštejnsko navázaly diplomatické styky teprve loni. Obě země dlouhá léta rozděluje spor o konfiskaci majetku rodu Lichtenštejnů na základě takzvaných Benešových dekretů po druhé světové válce. Kníže Hans Adam II loni v Mikulově řekl, že aktivní kroky ke znovuzískání majetku jeho rodina nechystá, ráda by ale majetky získala zpátky a okamžitě do nich investovala.

Včera ráno se lichtenštejnský kníže setkal s prezidentem republiky Václavem Klausem na Pražském hradě.