Po kritikou vstřícně přijatém nedělním prologu v podobě pražského vystoupení orchestru English Baroque Soloists pod taktovkou Johna Eliota Gardinera začal ve středu 65. ročník hudebního festivalu Pražské jaro.

Slavnostní zahájení ve Smetanově síni Obecního domu obstarala PKF pod vedením šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Provedla cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Koncert byl již dlouho vyprodán. Od 20 hodin ho však na druhém kanálu v přímém přenosu vysílala Česká televize.

Jak řekl devětadvacetiletý mistr taktovky, byla to pro něj i celý orchestr veliká událost a životní zážitek. "Ten koncert se dá označit za jeden ze splněných snů," uvedl. Žák Jiřího Bělohlávka je šéfdirigentem Pražské komorní filharmonie od začátku koncertní sezony 2008-2009.

Do podvědomí veřejnosti se zapsal již v roce 2000, kdy se zúčastnil mezinárodní dirigentské soutěže Pražského jara, v níž získal čestné uznání poroty a další dvě ceny pro nejmladšího a nejúspěšnějšího českého kandidáta.

Má vlast zazní na festivalu celkem třikrát, další koncerty se uskuteční 13. a 14. května v Rudolfinu, kde ji kvůli velikosti sálu přednese orchestr o menším obsazení. Festival potrvá do 4. června a představí na šest desítek symfonických a komorních koncertů, klavírní a pěvecké recitály i operní představení. Vystoupí i americká jazzová zpěvačka Dianne Reeves.

Zhruba sedmdesátiminutové dílo, které je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazeno zejména slavnostním příležitostem, provedla PKF poprvé.

Na dvou koncertech 30. května pod vedením Zdeňka Mácala a 3. června pod taktovkou Andrého Previna se má představit také Česká filharmonie (ČF), která zrušila páteční koncert v Praze na protest proti odvolání svého ředitele Vladimíra Darjanina.

ČF v pondělí odjela na plánovaný zájezd do Španělska. Podle ředitele Pražského jara Romana Bělora není touto situací program festivalu nijak ohrožen.

V programu zatím velké změny nenastaly. Pouze vzhledem k časovým problémům s nastudováním programu klavíristka Ewa Kupiecová nevystoupí s Pražákovým kvartetem. Komorní verze Chopinových klavírních koncertů na svém recitálu 1. června odehraje s předními hudebníky z rodného Polska.

O vstupenky na Pražské jaro je podle pořadatelů zájem. Zaznamenali již řadu vyprodaných koncertů.

Vedle tří zahajovacích a závěrečného koncertu lidé rozebrali lístky na symfonický orchestr z Pittsburghu, vystoupení Academy of St. Martin in the Fields s dirigentem a klavíristou Murrayem Perahiou, recitály Štefana Margity a sopranistky Rachel Harnischové, koncert Kühnova dětského sboru, recitál Garricka Ohlssona, plno bude mít i Orchestr Gustava Broma a matiné Julie Turnovské.

Big Band Gustava Broma slaví 70

Podle pořadatelů jsou dosud vstupenky na koncerty moderní hudby. Bez problémů lze opatřit lístky na vystoupení André Previna, na Státní filharmonii Košice s Giorou Feidmanem či na nokturna s Kateřinou Englichovou, Vilémem Veverkou a Petrem Nouzovským.

Součástí Pražského jara se také 26. května stane vzpomínkový koncert Big Bandu Gustava Broma pod vedením kapelníka Vlada Valoviče v pražském Mercedes Foru. Letos v květnu uplyne 70 let od vzniku Big Bandu Gustava Broma a v září 15 let od úmrtí jeho zakladatele. Do festivalového programu je zahrnuto i pět představení opery Národního divadla.

Kompletní program nejnovějšího ročníku Pražského jara i informace o vstupenkách se nacházejí na www.festival.cz.

Související