Galerii Václava Špály v Praze na Národní třídě dostane do nájmu PPF art. Rozhodla o tom rada Prahy 1, řekl novinářům radní pro oblast kultury Martin Skála (ODS). Společnost bude mít galerii v nájmu deset let, ročně zaplatí 720 tisíc korun.

Společnost PPF Art je součástí finanční skupiny PPF. Organizuje výstavy současných umělců v Galerii České pojišťovny a v Ateliéru Josefa Sudka, provozuje také Galerii fotografie Louvre. Pro PPF se stará o její sbírku české a slovenské fotografie, podílí se také na obdobné činnosti pro uměleckou sbírku České pojišťovny.

PPF Art slibuje uspořádat v galerii šest výstav ročně, týkat se budou maleb, fotografií i plastik. Firma chce přitom využít i vlastní sbírky. Podle ředitele divize uměleckých sbírek PPF Jana Řeháka tři až čtyři výstavy představí současné české žijící autory, jedna pak díla laureáta ceny Jindřicha Chalupeckého.

"Máme v úmyslu přivézt do Prahy kvalitní mimopražskou výstavu, jednáme také o zapůjčení zahraniční výstavy," dodal Řehák. Společnost podle něj již jedná se společnostmi z Francie a Německa.

První výstava by se měla uskutečnit na začátku září a představí průřez dílem Jiřího Černického.

PPF Art slibuje, že galerii bude provozovat ze svých prostředků, nebude pořádat prodejní výstavy a nebude usilovat o granty. Aktivity společnosti jsou podle něj mecenášstvím, se kterým jsou akcionáři srozuměni. Na podpoře galerie podle něj bude finančně tratit i městská část, která by mohla prostory pronajmout za tržní nájemné.

"Snad na tom vydělá kultura," řekl Řehák.

PPF zaplatí o 40 tisíc ročně víc

V galerii na konci května končí kvůli finančním potížím agentura Semma, která ji měla v pronájmu od roku 2007. Do výběrového řízení, které vyhlásila radnice, se kromě PPF Art přihlásila ještě společnost myCode. Projekt firmy PPF Art doporučila radě odborná komise.

Firma městské části nakonec ročně zaplatí 720 tisíc korun, což je o 40 tisíc více než původně nabídla ve výběrovém řízení. Podle Skály tak společnost v souladu se soutěžními podmínkami dorovnala nabídku konkurenční myCode. Řehák poznamenal, že k navýšení ceny firmu vyzvala sama radnice.

Galerie pojmenovaná po známém českém malíři vznikla v roce 1957. Největší slávu zažila v letech 1965 až 1970, kdy ji kurátorsky vedl Jindřich Chalupecký. V 70. a 80. letech se pak ve Špálově galerii konaly výstavy oficiálního umění.

Po roce 1989 se do galerie vrátil kvalitní program. V roce 2002 však začala program zajišťovat sama Nadace Český fond umění, jež měla dům pronajatý. Nadace se nesoustředila na koncept výstav, ale galerii volně pronajímala. Umělecká obec proti úpadku galerie protestovala, ale teprve v roce 2007 byl vyhlášen konkurz na nového nájemce.