Prezident Václav Klaus se setkal v Madridu u příležitosti summitu Evropské unie a Latinské Ameriky s novým konzervativním britským ministrem zahraničí Williamem Haguem.

Oba politici, kteří se znají už z dřívějška a které pojí obezřetný postoj k hlubší integraci EU, také hovořili o nadcházejících českých parlamentních volbách. Prezident podle Ochvata pozval Haguea k brzké návštěvě České republiky.

Hague zase Klause ubezpečil, že nová britská vláda bere vážně ekonomickou situaci v Evropě a ve své zemi a je připravena provádět důrazná opatření, která by vedla k odvrácení jakékoliv budoucí destabilizace.

V britských volbách před dvěma týdny získala nejvíce poslaneckých křesel Konzervativní strana. Neměla však většinu a musela se k vytvoření kabinetu spojit s liberálními demokraty.

K výsledku voleb tehdy novému konzervativnímu premiérovi Davidu Cameronovi gratuloval i Václav Klaus. V blahopřejném dopise prezident mimo jiné napsal, že je připraven s Cameronem pracovat na posilování bilaterálních vztahů a "především při podpoře našich společných zájmů v Evropské unii a dalších mezinárodních fórech".

Cameron ještě v opozici loni v létě poslal Klausovi dopis k lisabonské smlouvě o reformě unijních institucí, kterou český prezident odmítal, i když ji nakonec podepsal. Cameron mu připomněl tehdy platný slib konzervativců, že v případě volebního vítězství uspořádají referendum o lisabonské smlouvě reformující fungování EU, přestože ji už tehdy ratifikoval britský parlament.

Cameron nakonec od slibu o referendu za každou cenu ustoupil. Jeho noví koaliční partneři, liberální demokraté, jsou ze všech britských stran nejvíce proevropští.

Konzervativci jsou však zřetelně euroskeptičtí. Podstatná část jejich poslanců chce zásadní změnu ve vztazích s Bruselem. Toryové a liberálové se ale v koaliční dohodě na přístupu k EU poměrně snadno dohodli. Během fungování nynějšího parlamentu nepřijmou euro a nebudou předávat do Bruselu další pravomoci. Konzervativci už netrvají ani na snaze získat některé pravomoci od EU zpět.