Hned dvě skutečnosti má dokazovat tajný vládní dokument JAR, o němž informuje britský list The Guardian. Vyplývá z něj, že Izrael disponuje jadernými zbraněmi a v 70. letech je měl nabízet tehdejšímu jihoafrickému režimu. Podle knihy od amerického autora Sashy Polakowa Suranského, z níž informace pochází, se Izraeli ani po letech nelíbí, že jihoafrické úřady materiály odtajnily.

Dokumenty zahrnují mimo jiné záznam schůzky tehdejšího jihoafrického ministra obrany P.W. Bothy s jeho izraelským protějškem a nynějším prezidentem Šimonem Peresem. Během jednání Botha prý projevil zájem o jaderné hlavice a Peres je nabízel "ve třech velikostech".

Oba politici také již několik týdnů před tím podepsali rozsáhlou dohodu o vojenské spolupráci, která zahrnovala doložku, podle níž měla být utajena samotná existence dohody.

Podle The Guardian nákup jaderných zbraní nikam nevedl, částečně kvůli ceně. Stejně tak by bylo bývalo zapotřebí souhlasu izraelského premiéra, který nebyl jistý.

"Článek není pravdivý"

Izrael nikdy existenci svých jaderných zbraní nepotvrdil ani nevyvrátil. Materiály použité v knize Polakowa-Suranského, která vyjde tento týden v USA, podle The Guardian poprvé jejich existenci oficiálně potvrzují.

Peresova mluvčí tvrzení britského listu kategoricky popřela. Podle ní obě země nikdy o ničem takovém nejednaly. "Článek The Guardian není pravdivý," uvedla s tím, že deník Perese před zveřejněním svého materiálu nekontaktoval.

Americký autor tvrdí, že izraelské ministerstvo obrany tlačilo na jihoafrické úřady, aby dokumenty neodtajňovaly. "Izraelské ministerstvo obrany se mi snažilo zablokovat přístup k materiálům o vojenské spolupráci mezi oběma státy s tím, že jde o citlivý materiál," uvedl Polakow-Suransky. "Zdá se, že jihoafrickým úřadům to bylo jedno. Začernily pár řádek a daly mi to. Vláda Afrického národního kongresu si nedělá velkou hlavu z toho, že nechrání špinavé prádlo starých spojenců režimu apartheidu."

Podle nejrůznějších mezinárodních odhadů vyvinul Izrael kolem 200 jaderných hlavic. Poprvé se spekulace o izraelsko-jihoafrické spolupráci objevily v roce 1979, kdy americká televize CBS tvrdila, že obě země provedly společně jaderný test.

Také bývalý jihoafrický důstojník Dieter Gerhardt, který byl v roce 1983 uvězněn za špionáž pro Sovětský svaz, po svém propuštění tvrdil, že Izrael nabídl JAR osm raket Jericho se "speciálními hlavicemi". Podle něj šlo o jaderné zbraně.