Romové v České republice nadále čelí společenskému oddělování ve školství a v bydlení. Přibylo protiromských nenávistných projevů a pochodů krajně pravicových stran a skupin. Tvrdí to mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) ve své výroční zprávě, která byla ve středu zveřejněna v Londýně.

AI se ve zprávě věnuje stavu lidských práv ve 159 zemích světa v roce 2009. V pasáži věnované ČR ocenila, že parlament v červnu přehlasoval veto prezidenta Václava Klause, schválil antidiskriminační zákon a s několikaletým zpožděním tak splnil závazky vyplývající z direktiv Evropské unie.

Stejně jako loni se AI v pasáži o ČR nejvíce zaměřuje na situaci Romů. Konstatuje, že Romové čelí rostoucímu nepřátelství veřejnosti, stejně jako segregaci ve školství, bydlení a v zaměstnání.

Zpráva se dopodrobna vrací ke žhářskému útoku proti romské rodině ve Vítkově. Připomíná i pochod v Přerově, při němž loni v dubnu na 500 demonstrantů provolávalo protiromská hesla a za účasti místních obyvatel pochodovalo městem a romskou čtvrtí.

Situace se nezměnila

Zpráva uvádí, že dva roky poté, co Evropský soud pro lidská práva označil umísťování romských dětí do zvláštních škol za diskriminaci, jsou romské děti stále segregovány. Jsou stále nadměrně zastoupeny ve školách a třídách pro žáky s "lehkým mentálním postižením". Dokument AI také připomíná zprávu ministerstva školství shrnující rok 2008, podle které je až 50procentní pravděpodobnost, že romské děti mohou propadnout nebo že budou přeloženy do speciálních škol.

"Vláda uznává, že problém existuje, a přijala některé menší kroky k jeho řešení. Nepodařilo se ale zvrátit trend, tedy segregování romských dětí ve školách," řekla ČTK Barbora Černušáková z AI. "Zvláštní školy byly sice přejmenovány na praktické, ale co se týče umísťování dětí a kvality vzdělání, situace se nezměnila."

AI ocenila, že vláda se v listopadu omluvila za nucenou sterilizaci romských žen. Současně připomněla, že v říjnu Ústavní soud ČR zamítl žádost na finanční odškodnění jedné z romských žen, která byla ilegálně sterilizována.

Romové podle AI zažívají segregaci i v bydlení. Dokument AI se odvolává na zářijovou zprávu Evropské komise proti rasismu a netoleranci (ECRI), podle níž v tomto směru nenastal žádný pokrok a která poukazuje na to, že vládě se nepodařilo přimět k nápravě místní úřady, které porušovaly práva Romů.

Související