Český tenista Tomáš Berdych si o titul na French Open nezahraje. Ve svém prvním grandslamovém semifinále dnes prohrál s pátým nasazeným Švédem Robinem Söderlingem v pětisetové bitvě 3:6, 6:3, 7:5, 3:6 a 3:6. Napínavé utkání trvalo téměř tři a půl hodiny.  Ve finále se Švéd postaví čtyřnásobnému vítězi turnaje Španělovi Rafaelu Nadalovi, jenž bude chtít Söderlingovi vrátit loňskou osmifinálovou porážku, dosud jedinou na Roland Garros v kariéře.

Berdych neskrýval zklamání, na druhou stranu byl ale spokojen s tím, co v Paříži předvedl. "Porážka samozřejmě mrzí, o pár balonů to nevyšlo. Stoprocentně spokojený určitě neodjedu, to bych odjížděl s pohárem. Ale člověk si musí vzít i to pozitivní a to jsou ta předchozí vítězství," řekl po utkání Radiožurnálu.

Poněkud ztichlý centrální dvorec sledoval podle očekávání na antukový tenis nezvykle tvrdé výměny od základní čáry s minimem technických úderů. Oba soupeři si snažili vynutit tlak podáním, které se později ukázalo jako jeden z klíčových faktorů celého utkání.

Berdych do stavu 2:2 neztratil při svém servisu jediný fiftýn, pak ale přestal trefovat první podání a v šestém gamu na to doplatil. Při druhém Söderlingově brejkbolu zahrál dvojchybu a o svůj servis lacině přišel. Švéd pak úvodní set s přehledem dotáhl do vítězného konce.

Právě první sadu považoval Berdych za velmi důležitý moment zápasu. "Velká chyba byla v tom ztraceném podání v prvním setu, kdy to bylo o takových blbých, nahraných míčích. Tím se (Söderling) chytil a udělal první set. Potom ty dva sety dopadly dobře pro mě, mohlo to pokračovat jako ve všech těch zápasech doposud, ale bohužel nepovedlo se," uvedl rodák z Valašského Meziříčí.

S Berdychem první prohraná sada na turnaji neotřásla. Český hráč zpřesnil hru a karty se ve druhém setu otočily. U zrodu jediného brejku opět stála dvojchyba, kterou tentokrát nabídl podání Söderling Berdychovi. Švéd za stavu 1:2 a 30:30 poslal servis dvakrát do autu, vzápětí do dvorce nedostal ani forhend a poprvé v zápase odevzdal soupeři podání.

Přemožitel obhájce titulu Švýcara Rogera Federera najednou ztratil úderovou jistotu a míčky z jeho rakety začaly stále častěji létat do sítě. Berdych sice v šesté hře promarnil další dva brejkboly, ale vůbec se tím nenechal znervóznit a poměrně v klidu srovnal poměr setů.

Třetí sada nabídla nejvyrovnanější podívanou. Poté, co český tenista po další Söderlingově dvojchybě proměnil ve třetím gamu pátý brejkbol, zdálo se, že zlomil vývoj duelu na svou stranu. Švédský soupeř ovšem rychle vyrovnal na 3:3 a při dalším Berdychově servisu vedl 40:15. Svěřenec Tomáše Krupy zariskoval, nepříjemnou chvilku zahnal povedeným kraťasem a pak za stavu 5:5 sám prolomil odvážnou hrou soupeřovo podání. Důležitou třetí sadu získal především díky zlepšenému servisu a devíti esům.

Esa Berdychovi k výhře nepomohla

Dobré podání drželo Berdycha ve hře i v úvodu čtvrtého setu. V šestém gamu však dvakrát po sobě nasměroval bekhend pouze do sítě a Söderling se dostal do vedení 4:2. Berdychův brejkbol odvrátil v devátém gamu nechytatelným esem a vzápětí poslal dramatický duel do rozhodující sady.

V ní český hráč od začátku tahal za kratší konec. V úvodu prohrál čtyři fiftýny po sobě, vzápětí sice ztracené podání získal zpět, ale v sedmém "Tildenově" gamu, který bývá často označovaný za klíčovou hru celé sady, opět po sérii tří nepovedených bodů přišel o servis a v závěru už neměl na zvrat sílu.

Berdych tak nezopakoval úspěch Petra Kordy, který dokázal v roce 1992 jako poslední český tenista postoupit na Roland Garros do finále dvouhry. Söderling si naopak zahraje o vítěznou trofej v Paříži podruhé za sebou.

Dvouhra - semifinále:

Söderling (5-Švéd.) - Berdych (15-ČR) 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:3.

Tenistka Květa Peschkeová titul ve čtyřhře na French Open nezískala. Se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou dnes podlehly americkým sestrám Sereně a Venus Williamsovým 2:6 a 3:6. Čtyřiatřicetiletá česká deblistka si zahrála finále grandslamového turnaje poprvé v kariéře.

Čtyřhra - finále:

S. Williamsová, V. Williamsová (1-USA) - Peschkeová, Srebotniková (12-ČR/Slovin.) 6:2, 6:3.