Film Lidice, jenž podle scénáře Zdeňka Mahlera nabízí pohled na tragický osud středočeské obce, kterou před 68 lety vypálili nacisté, nenatočí režisérka Alice Nellis, ale Petr Nikolaev. HN o tom informovala Pavlína Fechterová, jejíž agentura 2media film Lidice mediálně zastupuje.

Alice Nellis musí z projektu odstoupit kvůli vážné nemoci, kterou jí právě diagnostikovali lékaři.
 
"Film o Lidicích jsem se rozhodla točit, protože věřím, že by měl vzniknout. A z téhož důvodu teď, když mi akutní borelióza a neurologické problémy na nějaký čas brání pracovat, předávám režii Petru Nikolaevovi. Je důležitější, aby se film dostal do kin, než že bych ho nutně musela točit zrovna já. Přeju novému štábu hodně štěstí a sil," uvedla Nellis.

"Bylo to těžké rozhodování," přiznal producent Adam Dvořák a dodal: "Vzhledem k režisérčině zdravotnímu stavu by krátkodobý posun nestačil, a kdybych projekt pozastavil na neurčito, rozpadlo by se jeho financování." Právě komplikované financování projektu Lidice způsobilo už několikrát odklad natáčení.

Po poradě s Nellis proto oslovil Nikolaeva, jehož filmu Blízko nebe si váží.

"Režisérka a její nástupce už spolu prošli všechny hotové přípravy, aby se mohlo pokračovat v plánovaných termínech od 26. července, také termín premiéry zůstává na 9. června příštího roku," shrnul Dvořák.

Herci zůstávají

Herecké obsazení filmu se nemění - Nikolaev přijal z původní sestavy herce Karla Rodena, Zuzanu Bydžovskou, Romana Luknára, Jana Budaře i Ivana Trojana. "Je mi samozřejmě velmi líto, že film, který nosím v hlavě už skoro dva roky, teď musím z té hlavy vyhnat, ale někdy člověk nemá na vybranou. A Nikolaevovi do jeho práce samozřejmě mluvit nebudu - bylo by to spíše přítěží, jistě si vytvoří svou vizi sám," řekla Nellis, která se podílela i na scénáři.

Důvodem pro vyhlazení Lidic nacisty se stala domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Přímo v Lidicích bylo 10. června 1942 zastřeleno 173 lidických mužů, následně 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 občanů Lidic.

Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V nacistickém deportačním táboře na dnešním polském území bylo udušeno plynem 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.