Pražské kino Atlas hostí ode dneška dvoudenní přehlídku dokumentárních filmů, které vznikly v České televizi (ČT) či v její koprodukci.

Ve dvou sálech bude uvedena zhruba dvacítka titulů.

Program ozvláštní setkání s jubilující dokumentaristkou Drahomírou Vihanovou, jejíž nadcházející osmdesátiny připomenou snímky Hledání, Variace na téma hledání tvaru, Proměny přítelkyně Evy, Za oknem... a Denně předstupuji před Tvou tvář.

"Chtěli bychom touto přehlídkou ukázat veřejnosti, že Česká televize připravuje kvalitní dokumenty, a to jak sama, tak v koprodukci s nezávislými producenty. Loni se nám podařilo uspořádat první ročník a diváci byli spokojeni," říká vedoucí dramaturgyně Skupiny dokumentární tvorby ČT Jana Hádková.

Podle mluvčího veřejnoprávní televize Ladislava Štichy byla do programu vybrána díla natočená letos nebo vloni, která byla nebo budou uvedena na televizní obrazovky v letošním roce. Na jejich výrobě se podílela všechna tři televizní studia, tedy pražské, brněnské a ostravské.

Radary, komiksy a vzdělávání

Dopolední část je věnována filmům, které by podle Hádkové mohly pomoci školní výuce a rozšiřují povědomí studentů o historii a kultuře. Promítací sály kina Atlas proto zaplní především středoškoláci. Přehlídku zahájil dokument Petra Jančárka Szent István...osud rakousko-uherské bitevní lodě.

V celodenním programu se objeví dlouhometrážní dokumenty, které diváci mohli vidět v kinodistribuci. Většina tvůrců svůj dokument přijde osobně představit. Mají mezi nimi být například Vít Klusák a Filip Remunda, Olga Špátová, Olga Sommerová, Tereza Kopáčová, Pavel Štingl a Robert Sedláček.

V předpremiéře se bude promítat film Česko na provázku (Jan Gogola ml.), vybraný díl z cyklu Děti 50. let (Sunfilms, ČT, FAMU) a také dokument Meteory českého komiksu (Jan Motal), který přináší portréty současných mladých tvůrců, jako jsou Jiří Grus (Voleman), Nikkarin (130: Odysea) či dvojice Vojtěch Mašek a Džian Baban (Monstrkabaret Freda Brunolda).

Oceněný dokument o Vietnamcích

Osmdesáté narozeniny významné scenáristky a režisérky Drahomíry Vihanové připomene pětice jejích snímků. Tři z nich jsou koncipované jako portréty známých osobností - klavírního virtuóza Františka Raucha, zpěvačky Evy Olmerové a režiséra Františka Vláčila, další se zabývají tematikou stáří a osudy sudetských Němců.

Festival zakončí film Země snů režiséra Martina Ryšavého, který minulý týden získal Cenu Pavla Kouteckého. Zachycuje život vietnamských imigrantů, kteří přijeli do Česka s touhou vydělat si peníze, ale z důvodu své naivity a neinformovanosti se ocitli v nečekaných problémech.

Přehlídka není určená jen laické veřejnosti, ale po oba dny se v kině Atlas konají i odborné semináře. "Dnešní semináře se bude zabývat financováním dokumentární tvorby a zítřek je věnovaný postavení dokumentárního filmu v České televizi," uvedla Hádková.

Podle ředitelky programu České televize Kateřiny Fričové bylo loni v dubnu na této přehlídce promítnuto osmnáct snímků, které získaly v letech 2006 až 2008 ocenění na některém z domácích či zahraničních festivalů. Dvoudenní přehlídku navštívily stovky diváků. Největší úspěch měl celovečerní dokument Síla lidskosti - Nicholas Winton.