Mezinárodní festival debutů a studentských filmů Fresh Film Fest, jehož sedmý ročník se od 25. do 29. srpna koná poprvé v Praze, bude mít poprvé ve své historii spojovací téma v dramaturgii. Bude jím základní prvek každého příběhu - hrdina.

Jako příklad v programu může posloužit celovečerní debut Defendor s Woodym Harrelsonem v hlavní roli, který prochází proměnou z obyčejného muže v superhrdinu.

"Přehlídka, která nabídne přes 200 filmů, se uskuteční na šesti místech Prahy," řekla dnes ČTK mluvčí festivalu Martina Reková.

"V mezinárodních porotách zasednou například režisér a scenárista Christoffer Boe, oceněný na festivalu v Cannes, režisérka Michaela Pavlátová a herečka Martha Issová. Úplnou novinkou bude porota složená ze spisovatelů. Takzvanou filmovou lekci, ve které známá osobnost vybírá celovečerní nebo krátkometrážní filmy, jež ji ve své době významně zasáhly nebo ovlivnily, letos udělí režisér Petr Zelenka," dodala Reková.

Podle uměleckého ředitele Fresh Film Festu Jana Stehlíka má vlastně každý film svého hrdinu či antihrdinu. "Neuděláme nic jiného, než že na ně ukážeme prstem, popostrčíme je na červený koberec a rozevřeme oponu," uvedl.

Vedle Defendora kanadského režiséra Petera Stebbingse, který bude uveden v soutěžní sekci debutů, se objeví toto téma i v nesoutěžních sekcích. "Hrdinské" filmy budou v blocích označených přívlastky, jež prozradí, na jaký druh hrdinů se těšit. Například blok s názvem Drsní bude věnován žánru hororu a thrilleru, blok Ojedinělí nabídne díla hrdinů za kamerou.

Fresh Film Fest letos udělí ceny ve čtyřech soutěžních sekcích. Fresh Generation (soutěž prvních a druhých celovečerních filmů), dále Hlavní mezinárodní studentská soutěž (soutěž hraných a dokumentárních filmů), kde bude Česko reprezentovat film Příznaky studenta FAMU Tomasze Winského, Theatre Optique (soutěž animovaných a experimentálních filmů) a jako novinka Fresh Czech (soutěž tuzemských studentských snímků).

Porota "filmových" spisovatelů

"Novinkou bude porota české filmové soutěže Fresh Czech složená ze spisovatelů, které jejich literární tvorba spojuje i se světem filmu. Účast v ní přijali například Jaroslav Rudiš nebo Petra Soukupová," dodala Reková.

Vzrůstající respekt Fresh Film Festu potvrzuje podle ní letošní rekordní počet přihlášených filmů. Organizátoři jich dostali 1172 z šedesáti zemí. Největší podíl mají počtem šesti stovek titulů snímky z Evropy. Z nich je nejčastěji zastoupeno Německo (207), dále Česká republika (151), z neevropských zemí pak Izrael (50). Přihlášeni jsou i tvůrci z Bangladéše, Gruzie a Vietnamu.

"Festivalové projekce nebudou poprvé na jednom místě, ale v různých částech Prahy, čímž divákům poskytneme možnost volby a pohybu," podotkl ředitel festivalu Martin Pošta.

Festivalovými a tedy filmovými místy pětidenní filmové přehlídky budou podle něj Palác Akropolis, kina Aero a Světozor, Divadlo Ponec, pro účely festivalu vybudované Letní kino na Parukářce s nafukovacím plátnem a také Nová scéna Národního divadla.

Související