Tvrdá kritika ve čtvrtek čekala šéfa společnosti BP Tonyho Haywarda v americké Kongresu na slyšení věnovanému příčinám výbuchu na ropné plošině Deepwater Horizon, který způsobil bezprecedentní ekologickou katastrofu. Firma prý samolibě zanedbávala bezpečnostní opatření a šetřila na nich.

Šéf sněmovního výboru pro energii a obchod demokrat Henry Waxman v úvodu čtvrtečního slyšení s Haywardem ostře kritizoval petrochemickou společnost. Firma se podle něj měla starat o bezpečnost, místo toho ale extrémně riskovala. "Šetřili jste, kde to šlo, a nyní platí celé pobřeží Mexického zálivu," uvedl. Chování BP před havárií pak označil za samolibé. Podle něj byla firma hluchá k hrozbám a projevila "stejnou netečnost k riziku, jaká způsobila kolaps Wall Streetu".

Hayward, šéf BP, se za důsledky ropné katastrofy omluvil. Mimo jiné uvedl, že firma katastrofy v zálivu i životů 11 lidí, kteří při ní zemřeli, hluboce lituje a že udělá všechno, co je v jejích silách, aby únik zastavila a pomohla obnovit zasaženou oblast. Podotkl, že i jemu osobně záleží na vyšetření případu a jeho příčin. Zdůraznil, že záchranné práce v tak velké hloubce, jako je porušený vrt, dosud nikdo nedělal.

"Výbuch a požár na plošině Deepwater Horizon a následný únik ropy do Mexického zálivu se nikdy neměl stát - a za to, že se stal, se hluboce omlouvám. Nikdo z nás neví, proč se přihodil. BP ale nehledě na příčinu udělá vše pro to, aby se takový incident už neopakoval," uvedl Hayward. Ještě než začal mluvit, přerušila na chvíli jednání ve výboru jedna z divaček, která na šéfa s rukama symbolicky zamazanými od ropy křičela, že by měl skončit ve vězení. Poté ji vyvedla ochranka.

Barton: Vláda vydírá BP

Také americký prezident Barack Obama byl kritizován za nedostatečná opatření v souvislosti s katastrofou. K jeho jednání se kriticky vyslovil americký člen Kongresu, republikán Joe Barton. Republikánský zákonodárce dokonce označil postup americké vlády vůči petrochemické firmě BP kvůli ropné skvrně za vydírání.

Administrativa prezidenta Baracka Obamy ve středu přiměla podnik, aby slíbil 20 miliard dolarů (asi 420 miliard korun) na náhradu škod. Barton ve čtvrtek na kongresovém slyšení se šéfem firmy Tonym Haywardem uvedl, že vláda s firmou nezachází spravedlivě. Zároveň podle něj není jasná legitimita fondu, do něhož peníze půjdou. Demokraté jeho vyjádření vzápětí ostře odmítli.

"Nechci žít v zemi, kde kdykoliv, kdy se občan nebo firma dopustí něčeho špatného, dostane se pod politický tlak, který se rovná vydírání," uvedl Barton. Dodal, že se za sebe omlouvá za postup americké vlády. Burton prohlásil, že souhlasí s účelem čtvrtečního slyšení, jež se věnuje případným zanedbáním bezpečnostních pravidel ze strany BP.

Demokratický kongresman Ed Markey jeho slova o vydírání ostře odmítl. Fond, který Obama plánuje zřídit, je podle něj pojistkou před nezodpovědností BP. Rovněž Bílý dům jeho vyjádření vzápětí ostře odsoudil. "Je ostuda, že Joe Barton zřejmě má větší starost o velké firmy, jež způsobily tuto pohromu, než o rybáře, majitelé malých firem a lidi, jejichž životy tato destrukce zpustošila," uvedl prezidentův mluvčí Robert Gibbs. Vyzval zákonodárce z obou stran, aby se od Bartona distancovali.

Bush se s katastrofou vyrovnal líp

Baracka Obama čelí kritice za nedostatečná opatření v souvislosti s únikem ropy v Mexickém zálivu i ze strany obyvatel Louisiany. Mnoho Američanů havárii srovnává s hurikánem Katrina, který se nad americkým územím prohnal v roce 2005. Největší škody napáchal v New Orléans. Průzkum veřejného mínění společnosti Public Policy Polling (PPP) ukázal, že většina obyvatel Louisiany hodnotí počínání Obamova předchůdce George Bushe při řešení situace v New Orléans mnohem lépe, než postup Obamy v "boji" s ropnou skvrnou.

Bushův přístup ke katastrofě kritizovalo 58 procent obyvatel Louisiany, zatímco s Obamovým řešením situace nesouhlasilo 62 procent. 

Ropa stále uniká

Ropa uniká do Mexického zálivu po havárii na plošině Deepwater Horizon již téměř 60 dní. Společnosti BP se v poslední době daří část suroviny zachycovat, nicméně zcela by podle současných odhadů mohla únik zastavit až na konci léta. Náprava škod na životním prostředí ale potrvá mnoho let.