Ve věku 85 let včera zemřel v jedné z vídeňských nemocnic známý rakouský sběratel umění Rudolf Leopold. Sdělilo to vídeňské Leopoldovo muzeum, které nese sběratelovo jméno a vystavuje jeho sbírku. Ta obsahuje největší kolekci prací malíře Egona Schieleho na světě i díla Gustava Klimta, Oskara Kokoschky a dalších umělců.

Rudolf Leopold spolu se svou ženou shromáždil za pět desetiletí na pět tisíc exponátů. Ty se v roce 1994 za podpory rakouské republiky a rakouské národní banky dostaly do nadace Leopoldovo museum. Jejím úkolem bylo představit rozsáhlou sbírku veřejnosti.

Podařilo se to v nové budově Leopoldova muzea, která byla otevřena v roce 2001 ve vídeňské muzejní čtvrti Museumquartier. Kromě největší kolekce Schieleho prací jsou v muzeu k vidění i Klimtovy a Kokoschkovy obrazy.

Ve sbírce nechybějí ani díla 19. století, užité předměty slavných architektů Otto Wagnera či Adolfa Loose, objekty z Afriky a Oceánie nebo staré japonské a čínské umění.

Rudolf Leopold se narodil 1. března 1925 ve Vídni. V roce 1953 promoval na lékaře. Už za studií medicíny ale docházel i na přednášky dějin umění a začal sbírat obrazy a umělecké předměty. Především se zaměřil na tehdy opomíjeného Schieleho.

V roce 1955 na něj strhl světovou pozornost výstavami v Amsterodamu a Eindhovenu. Postupně pak následovaly výstavy v dalších městech po celém světě.

Související