Ukrajina se vzdává členství v NATO a chce vojensky zůstat nezúčastněnou zemí. Rozhodl o tom místní parlament přijetím příslušného zákona. Ten byl připraven z iniciativy nového prezidenta Viktora Janukovyče, který prosazuje sbližování Kyjeva s Moskvou.

Projednání významného dokumentu v posledním čtení trvalo parlamentu více než pět hodin a skončilo několik minut před půlnocí. Pro návrh zákona, který odmítá účast Ukrajiny v politicko-vojenských seskupeních typu Severoatlantické aliance, nakonec hlasovalo 259 ze 450 poslanců, upřesnila AFP.

Poslanci před hlasováním projednávali na 400 navržených dodatků, z nichž valná část pojednávala o zachování členství v NATO mezi prioritami země. Proprezidentská většina tyto dodatky odmítla. V konečném textu o zahraniční orientaci země se hovoří o pokračování v konstruktivním partnerství s NATO, ale není v něm žádná zmínka o případném členství.

Janukovyč od svého zvolení letos v únoru provádí politiku politického sbližování s Ruskem. Janukovyčův předchůdce, prozápadní Viktor Juščenko, naopak k nelibosti Ruska usiloval o sblížení se Západem a členství v NATO považoval za svou dlouhodobou prioritu. Země za Juščenkovy vlády začala aktivně spolupracovat s aliancí.


"Prezident navrhuje stáhnout z pořadu dne otázku připojení k NATO, protože rozděluje ukrajinskou společnost," řekl při červnovém předkládání návrhu zákona k prvnímu čtení poslancům ministerský předseda Mykola Azarov. Podle jeho slov je většina Ukrajinců proti integraci do euroatlantických struktur. "Není žádných pochyb o tom, že tato volba bude ve světě přijata s úlevou a s porozuměním," usoudil Azarov.

Postoj Ukrajiny, která stojí o účast v programech NATO zaměřených na vstup do aliance, ale zároveň oficiálně členství odmítá, je bezprecedentní, řekl nedávno asistent generálního tajemníka NATO pro obrannou politiku a plánování, bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý. Zdůraznil, že bude nutné vyjasnit vzájemné vztahy. Dodal, že NATO již dostalo od Ukrajiny ujištění, že bez ohledu na změnu orientace se bude Ukrajina i nadále účastnit všech vojenských operací NATO ve světě, kam vyslala své vojáky.


Prezident Janukovyč je naopak stejně jako jeho předchůdce pro vstup Ukrajiny do Evropské unie. Tento cíl je v nyní přijatém zákoně označen za jednu z priorit Kyjeva, dodala AFP.

Na Ukrajinu v pátek zamíří americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která bude jednat jak s Janukovyčem, tak i s jeho rivalkou, bývalou premiérkou Julijí Tymošenkovou.