Česká filmová komedie Ženy v pokušení scenáristy a režiséra Jiřího Vejdělka se stala po třech letech dalším domácím titulem, jemuž se podařilo dosáhnout na magickou metu jednoho milionu diváků v českých kinech. Tvůrci včera odpoledne přivítali jubilejního diváka v Malém sále hotelu Thermal.

Stala se jí Míša Vebrová z Pardubic, která si ze čtyř možností: desítky sezení v terapeutické partnerské poradně, plastické operace jakékoli části těla, víkendu plného překvapení a slavnostní večeře s tvůrci nakonec vybrala tu poslední. Režisér přitom přivítal, že jeho komedii už jednou viděla. "Zasloužená výhra," komentoval to.

Jubilejní divačku "vylosovala" herečka Lenka Vlasáková za asistence Jiřího Macháčka tak, že vhodila do hlediště naslepo kytici. Zachytil ji sice muž sedící před "vítězkou", ten jí ale kytici galantně přenechal, a vysloužil si tak potlesk zaplněného hlediště.

Od roku 1996 se podařilo překonat milionovou hranici návštěvnosti pouze třem domácím režisérům - Janu Svěrákovi (Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve), Janu Hřebejkovi (Pelíšky) a právě Jiřímu Vejdělkovi s filmem Ženy v pokušení. Vejdělek je prvním z nich, který je zároveň autorem scénáře i režisérem filmu.

Byl také společně s Tomášem Hoffmanem producentem filmu, na kterém se v v rolích koproducentů podílely společnosti RWE a Falcon. Hlavním partnerem byla televize Nova.

Vejdělkova komedie Ženy v pokušení měla premiéru 17. března a už za necelý měsíc ji zhlédlo půl milionu lidí. "Jsem fakt v šoku, že na mé milostné nezdary, které některé situace ve filmu inspirovaly, je zvědavo tolik lidí," vyjádřil se tehdy k úspěchu Vejdělek. Do snímku obsadil například Elišku Balzerovou, Lenku Vlasákovou, Veroniku Kubařovou, Vojtěcha Dyka a Jiřího Macháčka.

Jiří Vejdělek vstoupil do celovečerní hrané tvorby komedií podle bestselleru Michala Viewegha Účastníci zájezdu, která do kin přilákala přes osm set tisíc diváků. Následující dva snímky Roming a Václav natočil podle scénářů Marka Epsteina.

Jan Hřebejk natočil od roku 1999 osm filmů. Celkem je zhlédlo téměř 3,7 milionu diváků. Stejný počet titulů má za stejné období na kontě jen Zdeněk Troška, jehož lidové projekty v čele s trojicí Kameňáků "odměněných" Plyšovými lvy přilákaly před filmová plátna "jen" 2,4 milionu lidí. Ovšem o to úspěšnější byly jejich televizní reprízy.

To Jan Svěrák točí méně častěji, ale se skvělými výsledky. Jako jediný z domácích filmařů se může pochlubit tím, že návštěvnost Kolji, Tmavomodrého světa i Vratných lahví pokaždé přesáhla milion diváků. Dohromady je v českých kinech vidělo 3,7 milionu lidí.

Související