Ozařování unikátním robotickým zařízením CyberKnife, jehož zkušební provoz v těchto dnech zahájila ostravská fakultní nemocnice, je ohrožen. Zdravotnické zařízení totiž dosud nemá podepsanou smlouvu s žádnou domácí zdravotní pojišťovnou, která by tak zákroky na zařízení za 200 milionů korun svým pojištěncům uhradila.

"Je to pro nás velké zklamání. Především proto, že tuto novinku jsme avizovali už před půl rokem. Věříme, že smluvní dodatky s pojišťovnami uzavřeme v nejbližší době," uvedl mluvčí nemocnice v Ostravě Tomáš Oborný.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod řekl ČTK, že právě v úterý o smlouvě jednali. "Pokusíme se nalézt řešení přijatelné pro obě strany," dodal.

Podle serveru idnes.cz VZP nabídla nemocnici pouze 9 tisíc korun na jeden zákrok. "My bychom přitom potřebovali nejméně 25 tisíc korun za jedno ozáření. Smlouvu za těchto podmínek podepsat nemůžeme, a tím pádem ani léčit tuzemské pacienty," řekl serveru přednosta onkologické kliniky David Feltl.

Stejně jako VZP se k problému staví i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). "Jednání byla od začátku komplikovaná. Výkon nebyl dosud součástí seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami," řekla mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Nemocnice už zahájila zkušební provoz přístroje, který má pomoci pacientům s rakovinou. Nyní s jeho pomocí léčbu podstupuje sedm pacientů.

"Jde o zkušební provoz, který hradíme z našeho rozpočtu. Až léčba skončí, české pacienty léčit dál nebudeme. Přístroj ale odstaven nebude. Ozařovat budeme zahraniční pacienty," řekl Oborný s tím, že cizinci si použití ozařovače CyberKnife sami zaplatí či se už dříve dohodli se svou pojišťovnou.