Video: Těsně po střelbě

Sedm lidí, z toho zřejmě šest členů jedné rodiny, zabil dnes dopoledne střelec v bratislavské okrajové čtvrti Devínska Nová Ves. Bezprecedentní masakr skončil sebevraždou útočníka. Asi padesátiletý muž, který jednal sám, nelegálně drženým samopalem postřelil i několik dalších lidí včetně policisty.

V poválečné historii Slovenska i Česka jde o největší tragédii tohoto druhu. Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic, který pachatele označil za "šíleného vraha", se odmítl k motivu činu vyjádřit.

Psycholog a soudní znalec Anton Heretik, který sa zabývá klinickou a forenzní psychológií, uvedl pro slovenské Hospodárske noviny, že motivem mohl být rodinný spor nebo pomsta v rodině.


HN.sk: Co mohlo být spouštěčem brutálního činu, kdy muž vezme zbraně a na sídlišti za bílého dne zabije sedm lidí, z toho jednu celou rodinu, a další postřelí?

Je úkolem vyšetřování zjistit, zda šlo o motivaci psychicky nemocného člověka nebo úlohu sehrál vztah k rodině, kterou vystřílel. Mohlo jít o rodinný spor nebo pomstu. Každopádně je zvláštní, že pachatel byl tak vyzbrojený (měl samopal a dvě kulovnice, pozn. red.) A byl připraven na to, že bude střílet na větší množství lidí.

HN.sk: Uvědomuje si vrah v takovém okamžiku, co dělá?

Nevíme, v jakém stavu afektu byl. Masoví zabijáci však často neprožívají velký afekt, ale chladnokrevně střílejí kolem sebe s pocitem nenávisti a motivem pomsty. Okruh obětí se často rozšiřuje, protože vrazi nestřílejí jen po lidech, s nimiž měli konflikt. Mstí se i nezainteresovaným lidem, například kolemjdoucím chodcům. Pachateli je jedno, zda obětí bude pět nebo deset.

HN.sk: Jak vnímáte fakt, že pachatel vzápětí namířil zbraň i proti sobě a zastřelil se?

Takové jednání přichází, když je jasné, že už nemá jiné východisko. Sebevražda může být zkratová, ale byly popsány případy takzvaných rozšířených sebevražd. Čili člověk zabije někoho ze svého okolí a pak sebe sama.

HN.sk: Dá se takovým zkratovým jednáním lidí předcházet?

Ukazuje se, že jen velmi malé procento vrahů jsou psychicky těžce nemocní. Častěji jsou to lidé s poruchou osobnosti, tedy takzvaní psychopati. Bratislavský případ je extrémní tím, že pachatel byl ozbrojený až třemi zbraněmi. Prevenci by pomohlo, pokud bychom dokázali vyřešit nelegální držení zbraní. Jestliže lidé mají doma zbraně, i banální konflikty mohou končit takto tragicky.

HN.sk: Zažil jste ve své dlouholeté praxi podobný případ?

Případ člověka, který by na místě zabil tolik lidí, jsem nikdy nezažil. Na Slovensku byla obdobným případem jen mafiánská vražda v Dunajské Stredě v roce 1999, kdy si jedna skupina podsvětí objednala vyvraždění klanu pápayovcov.