Inventura letošního filmového léta v Hollywoodu ukázala rekordní tržby tohoto průmyslového odvětví, ale rovněž nejnižší návštěvnost kin za posledních pět let. Napsala o tom agentura AP.

Příjmy filmových studií z kin v USA od prvního květnového víkendu do prvního víkendu v září jsou odhadovány na 4,35 miliardy dolarů (téměř 84 miliard korun). Je to o 100 milionů dolarů více než v loňském roce, uvedl analytik serveru Hollywood.com Paul Dergarabedian.

Návštěvnost však klesá zejména kvůli strmě rostoucím cenám lístků. Velkou měrou se na vyšších cenách lístků podílí trojrozměrné 3D projekce, které jsou dražší.

V létě se v USA prodalo asi 552 milionů lístků, což je nejméně od letní sezóny roku 2005, kdy se jich prodalo 563,2 milionu.

Průměrná cena lísku do kina byla v USA letos v létě 7,88 dolaru (asi 152 korun), což je oproti loňsku pětiprocentní nárůst.

"Mít rekordní příjmy postavené na výrazně vyšších cenách lístků je poněkud krátkozraké vítězství. Nejdůležitější by měl být nárůst počtu diváků, nikoliv jejich pokles," řekl Dergarabedian.

Letošní léto představilo několik kasových trháků. Mezi nejúspěšnější patřil snímek Toy Story 3: Příběh hraček, který teprve jako druhý animovaný film překonal tržby 400 milionů dolarů (7,7 miliardy korun).

Snímek Iron Man 2 překonal hranici 300 milionů dolarů (5,8 miliardy korun) a film Twilight sága: Zatmění se jí přiblížil. Hranici 200 milionů dolarů (3,9 miliardy korun) překonaly filmy Počátek, Shrek: Zvonec a konec a Já, padouch. Snímky Karate Kid, Machři a Salt pak vynesly tržby ve výši 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun).

Dalším letním novinkám, jako byly snímky Sex ve městě 2, Princ z Persie: Písky času, Čarodějův učeň, Marmaduk nebo Zatím spolu, zatím živi, se však příliš nedařilo.

"Kdybyste se zeptali většiny lidí, co si myslí o kvalitě filmů, bylo letošní léto mírně uspokojivé. Bez filmů jako Počátek a Toy Story 3: Příběh hraček to mohlo být daleko horší," uzavřel Dergarabedian.