Otevřený dopis

Adamovská Zlata - herečka

Batěk Pavel - herec

Beneš Vladimír - neurochirurg

Bezouška Martin - spisovatel a scénárista

Bílá Lucie - zpěvačka

Bydžovská Zuzana - herečka

Cibulková Vilma - herečka

Čáslavská Věra - mnohonásobná olympijská vítězka

Divíšková Nina - herečka

Dočekal Michal - šéf činohry Národního divadla

Etzler Miroslav - herec

Fenič Fero - režisér a producent

Fischer Jan - bývalý premiér, viceprezident Evropské banky

Fischerová Táňa - herečka

Fištejn Jefim - publicista

Havel Václav - bývalý prezident, dramatik

Havlová Dagmar - herečka

Hein Milan - ředitel Divadla Ungelt

Hüttnerová Iva - herečka a výtvarnice

Chramostová Vlasta - herečka

Janda Petr - hudebník

Janů Petra - zpěvačka

Janžurová Iva - herečka

Kačer Jan - režisér a herec

Konášová Lucie - scenáristka

Kop František - hudebník

Langerová Aneta - zpěvačka

Lehký Martin - hudebník

Malásek Petr - hudebník

Mathé Ivo - rektor AMU

Milota Stanislav - kameraman

Mišík Vladimír - zpěvák

Moučková Kamila - moderátorka

Mrkvička Ladislav - herec

Neckář Jan - hudebník

Neckář Václav - zpěvák

Pavlásková Irena - režisérka

Pavlíček Michal - hudebník

Pilarová Eva - zpěvačka

Polesný Viktor - režisér

Pospíšil Luboš - zpěvák

Postlerová Simona - herečka

Poullain Chantal - zpěvačka

Přenosilová Yvonne - zpěvačka a moderátorka

Schneider Jan - básník a textař

Skarlandtová Marta - překladatelka a textařka

Sommerová Olga - režisérka

Syslová Dana - herečka

Špaček Ladislav - odborník na etiketu

Špinarová Věra - zpěvačka

Štěpánková Jana - herečka

Štolba Karel - hudebník

Urbánková Naďa - zpěvačka

Vránová Alena - herečka

Vrba Pavel - básník a textař

Zbořil Pavel - hudebník

Zdeněk Zdeněk - hudebník

Zindulka Stanislav - herec

Pod otevřeným dopisem Heleně Vondráčkové jsou podepsáni například bývalý prezident Václav Havel, někdejší předseda úřednické vlády Jan Fischer, olympijská vítězka Věra Čáslavská a herci či hudebníci, mimo jiné i někdejší partner Kubišové a Vondráčkové ze skupiny Golden Kids Václav Neckář.

Dopis poskytl ČTK ředitel divadla Ungelt Milan Hein. "Kdyby se Kubišová chovala slušně, nemuselo k soudu dojít," reagovala zpěvačka Vondráčková na výzvu, aby zvážila soudní pře s bývalou kolegyní.

Soudní spory Vondráčkové a Kubišové se týkají jejich zrušeného společného turné i výroku, který na adresu Vondráčkové Kubišová pronesla.

Příští týden v pondělí se bude Vrchní soud v Praze zabývat odvoláním ve sporu Kubišové a Agentury MM Praha, jejíž majitelkou je Vondráčková. Po Kubišové požaduje kvůli zrušenému turné Golden Kids odškodné 1,3 milionu korun, prvoinstanční soud však její požadavek zamítl.

"S velkým překvapením sledujeme Vaše soudní spory s paní Martou Kubišovou. Hodnotu peněz jste v nich povýšila nad přátelství i obyčejnou lidskou slušnost vůči člověku, který Vám byl kdysi blízký, nikdy neublížil a přesto, že ho potkal nepříznivější osud než Vás, nepřestal se k Vám hlásit," píše se v dopise.

"Žádné soudní rozhodnutí Vám nezajistí přízeň lidí, které tímto svým postojem lidsky ztrácíte. Zvažte podávání žalob a přejděte znovu svou řeku Jordán," končí text s odkazem na populární píseň Zdeňka Marata a Zdeňka Borovce, jež poprvé zazněla v roce 1968 a s níž Vondráčková slavila velké úspěchy.

Stačila slušnost, odpovídá Vondráčková

"Na dopis, který jsem si přečetla v médiích a kde jsem vyzývána k tomu, abych zastavila žalobu proti paní Martě Kubišové, odpovím citací soudce Městského soudu v Praze, který na adresu paní Kubišové uvedl: 'Stačila elementární míra lidské slušnosti ze strany paní Kubišové a k soudu vůbec nemuselo dojít'," uvedla Vondráčková v prohlášení, které ČTK zaslal její manžel Martin Michal.

"Na jakoukoliv snahu o smírné a přátelské řešení nám bylo odpovědí jen arogantní chování a šíření lží v médiích. Jakéhokoliv pokusu o nápravu vzniklé situace jsme se nedočkali nikdy. Zcela veřejně se zde zastáváte člověka, který nedodržuje dohody, nechová se korektně a úmyslně šíří nepravdivé informace. I to svědčí o morálním stavu naší země," odpověděla nyní Vondráčková.

Zároveň odmítla, že by jí šlo o peníze. "O ty mi nejde vůbec. Jde mi hlavně o spravedlnost a pravdu. Tedy o to, co je vám pravděpodobně zcela lhostejné, a zjevně tyto hodnoty neuznáváte," napsala zpěvačka. Výzvu tak odmítla s tím, že ji považuje za pokus o ovlivnění soudního řízení. "Někteří ze signatářů tohoto dopisu vystupovali u soudního řízení jako svědci a paní Kubišové poskytovali vědomě nepravdivé svědectví," dodala.

Vondráčková vzešla z talentové soutěže

Helena Vondráčková svou kariéru odstartovala v roce 1964 v soutěži Hledáme nové talenty. Začala vystupovat v divadle Rokoko, kde se potkala s Neckářem a Kubišovou. Spolu pak založili trio Golden Kids. Jeho úspěšný start byl začátkem 70. let přerušen, protože Kubišová nesměla z politických důvodů dále vystupovat.

Vondráčková a Neckář se vydali na úspěšnou sólovou dráhu. Vondráčková se objevila v několika filmech. Vystoupila dvakrát s Karlem Gottem v newyorské Carnegie Hall. Hrála a zpívala mimo jiné v muzikálech Bídníci či Hello, Dolly!.

Normalizační režim Kubišové, jež se stala určitým symbolem roku 1968, zakázal koncertovat a snažil se ji odsoudit k zapomnění. Tehdejší vládce si zpěvačka znepřátelila svým příklonem k osobnostem Pražského jara 1968 a veřejným odmítnutím srpnové okupace. Byla činná v disentu a nakrátko se stala i mluvčí Charty 77.

Kubišová se po dlouhé době zákazů objevila na veřejnosti v prosinci 1988 na demonstraci k výročí vyhlášení Deklarace lidských práv. Za sametové revoluce v roce 1989 zpívala z balkónu zaplněnému Václavskému náměstí svou Modlitbu pro Martu a státní hymnu. Stále koncertuje, vystupuje v divadle Ungelt a letos jí vyšlo profilové album. Angažuje se také v ochraně zvířat.


Text otevřeného dopisu:

Otevřený dopis paní Heleně Vondráčkové.


S velkým překvapením sledujeme Vaše soudní spory s paní Martou Kubišovou.

Hodnotu peněz jste v nich povýšila nad přátelství i obyčejnou lidskou slušnost vůči člověku, který vám byl kdysi blízký, nikdy neublížil a přesto, že ho potkal nepříznivější osud než Vás, nepřestal se k Vám hlásit.

Jako by Vám, již pětačtyřicet let respektované umělkyni, byla cizí velkorysost a přirozená noblesa osobností, které něco umí a něčeho v životě dosáhly.

Nechce se nám věřit, že Helena Vondráčková potřebuje usilovat o dosažení trestu pro Martu Kubišovou.

Žádné soudní rozhodnutí Vám nezajistí přízeň lidí, které tímto svým postojem lidsky ztrácíte.

Zvažte podávání žalob a přejděte znovu svou řeku Jordán.

Související