Chilští záchranáři vylepšili ventilační systém v dole, kde zůstává už pět týdnů uvězněno 33 horníků. Horníci tak díky čerstvému vzduchu vháněnému z povrchu smějí kouřit. Dočkají se dvou krabiček denně.

Zdravotníci jim až dosud kouření odpírali. Obávali se, že cigaretový kouř by mohl v omezeném prostoru zamořit vzduch. Vylepšením ventilačního systému se problém vyřešil.

Část horníků, zvyklých na pravidelné kouření, toužila po cigaretě od první chvíle. Stresová situace jejich touhu jen prohlubovala. Záchranáři jim proto posílali alespoň nikotinové žvýkačky a náplasti.

Uvěznění muži - téměř dokonale odříznutí od okolního světa - prosili rovněž o lahev alkoholu, tu jim ale zdravotníci odmítají poslat.

„S ohledem na alkohol budeme muset nejprve zajistit, že mají dost výživy, než v tomto směru začneme vůbec o něčem uvažovat,“ řekl lékař amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) James Duncan, který spolupracuje s chilskými záchranáři. Horníci přitom už během prvního rozhovoru s chilským prezidentem Sebastiánem Piňerou požádali o láhev vína, protože prý chtějí 18. září oslavit 200. výročí nezávislosti Chile.

O hornících v Chile vznikne film. Bude to "velmi silný příběh", řekl režisér - čtěte ZDE

Potraviny, voda, léky i ošacení jsou jim spouštěny třemi úzkými cestami. Nyní budou horníci čekat, až záchranáři vyvrtají únikový tunel, kterým by se měli dostat z hloubky 700 metrů na povrch. Hydraulická vrtná souprava Strata 950, která je v nasazení už dva týdny, už dospěla do hloubky 195 metrů, sdělili inženýři. V hloubce 300 metrů však bude nutné vrtné práce přerušit a upravit vrtací hlavu. Druhá vrtná souprava typu Schramm T-130 byla mimo provoz kvůli zadření vrtací hlavy. Třetí, podstatně větší vrták, má být k dispozici za dva týdny.

Do té doby, než bude vrt dokončen, se snaží záchranáři zachovat uvězněné muže v dobré fyzické a duševní kondici.