Ukrajinští vyšetřovatelé s konečnou platností označili bývalého ministra vnitra Jurije Kravčenka za iniciátora vraždy opozičního novináře Heorhije Gongadzeho v roce 2000. Bezprostředním vykonavatelem vraždy byl podle vyšetřovatelů generál ministerstva vnitra Oleksij Pukač.

Příbuzní zavražděného žurnalisty však o objektivitě vyšetřování nadále pochybují. "Zatímto u mě vyvolává více otázek, než odpovědí," zareagovala pro ukrajinskou verzi BBC Valentina Teličenko, advokátka vdovy po Gongadzem.

"Nepřekvapuje mě, že to chtějí shodit na mrtvého," naráží matka novináře Lesja na fakt, že Kravčenko spáchal v roce 2005 sebevraždu. "Ať je soudí Bůh. To, co dělají je snaha skrýt nečinnost," dodává Lesja Gongadze pro Interfax-Ukrajina.

Narážky příbuzných odrážejí fakt, že na Ukrajině se dodnes spekuluje o tom, že do vraždy investigativního novináře byl zapleten sám tehdejší přezident Leonid Kučma. Stín pochyb narost v roce 2005, kdy ministr Kravčenko spáchal sebevraždu v den, kdy měl o Gongadzeho případu vypovídat. V dopise na rozloučenou uvedl, že s vraždou nemá nic společného a že se stal obětí politických intrik.

Gongadze proslul v devadesátých letech kritickými statěmi proti tehdejšímu ukrajinskému vedení, zejména právě prezidentovi Kučmovi. Novinářovo bezhlavé tělo našli na podzim roku 2000 v lese nedaleko Kyjeva, hlavu nalezli policisté zakopanou v zemi až o devět let později.

Podle vyšetřovatelů jeho vraždu nařídil Kravčenko generálu Pukačovi 13. nebo 14. září 2000 ve své ministerské kanceláři. Pukač příkaz splnil "kvůli osobnímu zájmu a možnosti služebního postupu". Generál se poté devět let skrýval a zatčen byl až loni v létě. Nyní mu hrozí doživotí. Ke svému činu se doznal.

Gongadzeho zavraždění pobouřilo celou zemi a bylo jedním z faktorů, které vedly k takzvané oranžové revoluci a změně režimu v roce 2004. Svoboda tisku na Ukrajině však dodnes podle nevládních organizací nedosahuje úrovně vyspělé demokracie a její stav se zhoršil s nástupem prezidenta Viktora Janukovyče.

Reportéři bez hranic varují před sílící cenzurou, politickým nátlakem a dokonce fyzickými útoky na novináře. Letos v srpnu naívc zmizel známý kritik úřadů a šéfredaktor charkovského listu Nový Styl Vasyl Klymenťěv. Oproti "případu Gongadze" je tu nicméně jeden významný posun: tentokrát v možné vraždě měly prsty spíše regionální orgány, což naznačil i sám ministr vnitra.