Banky ve Spojených státech zabavily v srpnu kvůli nesplácení hypoték rekordní počet nemovitostí. Celkem banky získaly 95.364 nemovitostí, což je o tři procenta více než předchozí měsíc a o 25 procent více než před rokem. Údaj je také vyšší o dvě procenta ve srovnání s předchozím rekordem z letošního května. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila realitní společnost RealtyTrac.

Kořeny problému jsou ve vysoké nezaměstnanosti a poklesu mezd. Naopak počet upozornění na možné riziko zabavení domu se snížil, což by mohlo omezit příliv zabavených nemovitostí na trh a podpořit ceny domů.

RealtyTrac očekává, že za celý letošní rok banky zabaví 1,2 milionu nemovitostí. Loni zabavily necelý milion nemovitostí. Více než 3 miliony majitelů domů mají vážné problémy se splácením hypotéky a hrozí jim, že o dům přijdou v nejbližších letech.

Ještě v roce 2005, tedy před prudkým propadem cen nemovitostí, banky zabavily zhruba jen 100.000 nemovitostí.

Upozornění na riziko zabavení obdrželo v srpnu 96.469 domácností. To je o jedno procent méně než v červenci a o 30 procent méně než v srpnu 2009. Svého vrcholu dosáhl tento údaj v dubnu 2009, kdy upozornění obdrželo 142.064 domácností.

Nejvíce zabavených nemovitostí bylo v Nevadě, na Floridě, v Arizoně a Kalifornii. Nevada se drží na první pozici již 44 měsíců, přestože počet zabavených domů zde meziročně klesl o 24 procent, napsala agentura Reuters.

Je zajímavé, že počty nucených aukcí oproti loňskému srpnu stouply pouze o dvě procenta. Jak uvedl jeden z manažerů RealtyTrac, banky pouští zabavené domy do prodeje opatrně, aby nezahltily již tak dost slabý trh, což by vedlo k dalšímu poklesu cen nemovitostí. Za této situace prý některé banky nejsou na neplatiče hypoték tak přísné a nechávají je v domech déle. 

Pokud se nemovitost nepodaří prodat, většinou se vrací původnímu nájemci, se kterým banka dohodne nový splátkový kalendář.