Aukce energií

Úspory ve třech nejnovějších aukcích

81 aukcí energií
proběhlo přes eCentre do konce letošního září. Je to už dvakrát tolik než za celý loňský rok. Z veřejného sektoru jich bylo 50 oproti 23 za celý loňský rok.

535 milionů korun
ušetřili klienti společnosti eCentre, která je jedním z největších organizátorů elektronických aukcí během čtyř let jejich fungování. A to jak na energiích, tak na dalších komoditách.

Během čtyř hodin pátečního odpoledne ušetřilo město Ostrava 23 milionů korun. O tolik klesla v elektronické aukci hodnota poptávky silové elektřiny a zemního plynu na příští rok. Ostrava pro svých 150 organizací nakoupí silovou elektřinu o 19 procent levněji než letos a zemní plyn dokonce o 37 procent levněji.

"Každá aukce trvala dvě hodiny. O elektřinu soutěžilo pět dodavatelů, zakázku získali dva, jeden pro vysoké a druhý pro nízké napětí. O dodávku plynu licitovalo sedm firem," uvedl Vítězslav Grygar, ředitel firmy eCentre, která patří k největším organizátorům elektronických aukcí v zemi. Jméno vítězů zveřejněno nebylo.

Ostrava využila elektronických aukcí již loni, tehdy se podařilo cenu elektřiny srazit o 31,8 procenta. Prostřednictvím aukcí nakoupila na příští rok i potraviny a kancelářské potřeby. Celkem tak Ostrava uspořila 81 milionů korun.

Aukce srazí ceny nejvíce

Zprávy o zvyšování cen elektřiny v příštím roce houstnou. Očekává se, že pro firmy a instituce to bude kolem patnácti procent, pro domácnosti o něco méně. To vše včetně poplatků, které jsou regulovány - tedy i rychle rostoucích nákladů na podporu solární energie. Firmy i soukromníci proto hledají nové, levnější dodavatele. Umožňuje to liberalizace trhu, která pro elektřinu platí necelých pět let a pro plyn necelé čtyři roky. Dosud změnilo svého dodavatele téměř 420 tisíc zákazníků, z toho bylo 178 tisíc firem a organizací.

Elektronické aukce jsou způsobem, jak cenu energií, ale i dalšího zboží, srazit co nejvíce. Úspory za nákup silové elektřiny, která je předmětem aukcí a na konečné ceně se podílí z poloviny, je tak možné konečný dopad očekávaného zdražování výrazným způsobem snížit.

"Aukce je také transparentní a omezuje korupční prostředí. Všichni přihlášení obchodníci vidí aktuální cenu v reálném čase, všichni mohou reagovat," uvedl Grygar.

Počet aukcí rychle roste

Před týdnem soutěžilo pět firem o nejlevnější dodávku silové elektřiny pro více než sto organizací Pardubického kraje. Mezi největší patří krajský úřad, krajská nemocnice či správa a údržba silnic. Během elektronické aukce klesla cena dodávky o 27,6 procenta, což znamená, že Pardubicko místo pětapadesáti milionů zaplatí příští rok jen čtyřicet milionů korun.

"Do konce roku takto nakoupíme i zemní plyn. V následujícím roce se připravíme na aukci jiných komodit, kancelářských potřeb, léků nebo potravin," řekl pardubický hejtman Radko Martínek.

Městská část Praha 2 nakoupila v polovině září v e-aukci elektřinu na příští rok o 22,5 procenta levněji, ušetří tak 870 tisíc korun.

Frýdek-Místek v aukci ve stejném termínu ušetřil za dodávky plynu 1,3 milionu korun, cena v aukci klesla o 32,7 procenta. Přitom již v červnu město dosáhlo v aukci snížení ceny silové elektřiny pro příští rok o 3,5 milionu korun.

"Zájem o elektronické aukce letos dramaticky vzrostl. Zatímco loni jsme uspořádali za celý rok 178 aukcí, letos za devět měsíců už 313 aukcí, z toho 81 na energie. A další běží, jedna z největších nás čeká ve středu. Kraj Vysočina bude hledat dodavatele elektřiny, startovní hodnota je 100 milionů korun," řekl Grygar.

Růst počtu elektronických aukcí potvrzuje i Jan Šebek, výkonný manažer společnosti NeutriCS, která provozuje portál e-aukce. "Množství aukcí je letos určitě vyšší než loni, aukcí energií přibývá," řekl Šebek. Na portále se licituje hlavně o nemovitosti, auta, ale i o služby.

Malé zakázky se sdružují

Aukce energií probíhají i na portálu komoditní burzy Kladno, kde se obchoduje i s uhlím a objemy peněz jsou vyšší než na eCentre. Vyšší množství financí prochází i portály, kde se obchoduje s nemovitostmi.

Nejvyšší prokazatelné úspory ale vykazuje právě eCentre - podle Grygara už za čtyři roky fungování dělají 535 milionů korun. "Aukce probíhá rychle, základní seance trvá půl hodiny. Pokud dvě minuty před koncem některý z přihlášených obchodníků přidá nabídku, prodlužuje se aukce o pět minut," vysvětlil Grygar.

Velikost zakázek firma neomezuje. Malé, například na 1 MWh, sdruží s dalšími a jednou za měsíc uspořádá sdruženou aukci. Podle podmínek aukcí energií nese odpovědnost za odchylky dodavatel.

To znamená, že pokud například město spotřebuje víc energie, než má ve smlouvě, nezaplatí za nadměrnou spotřebu tržní ceny, ale jen ceny, jaké získalo v aukci.