Mluvčí prezidenta Mahmúda Abbáse po schůzce výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) v Ramalláhu oznámil, že Palestina nehodlá v mírových jednáních pokračovat. Tedy až do té doby, dokud bude pokračovat výstavba na Západním břehu.

"Náš postoj se nezměnil. Nebudeme jednat, dokud tato kolonizace bude pokračovat," řekl Nabíl abú Rudajná po schůzce VV OOP a představitelů Abbásovy strany Fatah agentuře AFP.

"Vedení potvrzuje, že pokračování rozhovorů vyžaduje konkrétní kroky, v první řadě zmrazení výstavby v osadách," uvedl podle agentury Reuters mluvčí OOP Jásir Abid Rabbú. "Palestinské vedení činí Izrael odpovědným z maření rozhovorů," dodal.

I přesto ale prý budou palestinští činitelé v konzultacích s týmem amerického zprostředkovatele George Mitchella pokračovat. Na schůzce Ligy arabských států (LAS), mimořádně svolané na 8. října do Libye, pak předloží své závěry.

Přímé mírové rozhovory Izraele a Palestinců byly zahájeny 2. září po intenzivním diplomatickém tlaku Spojených států. Palestinská strana si od začátku kladla za podmínku jejich konání zastavení výstavby v židovských osadách v Předjordánsku a požadovala prodloužení moratoria, které na výstavbu v listopadu vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Desetiměsíční moratorium vypršelo o půlnoci 26. září a Izrael ho už odmítl prodloužit. V některých osadách byla stavební činnost téměř okamžitě obnovena, byť zatím v mírném rozsahu.

Palestina, Izrael, mírové rozhovory, Západní břeh, výstavbaO záchranu mírových rozhovorů se od té doby snaží zejména americký emisar Mitchell a šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Washington podle izraelských médií údajně Izraeli nabídl dalekosáhlé bezpečnostní záruky výměnou za prodloužení moratoria o 60 dnů. Netanjahu prý ale návrh odmítl.

Důvodem jeho neústupnosti je podle izraelského tisku obava ze ztráty vlivu ve vládní koalici, ovládané stranami prosazujícímu budování osad. Takové stanovisko ostatně sdílí i Netanjahuova vlastní strana Likud.