Japonská vláda poprvé po více než roce zhoršila výhled ekonomického vývoje. Za největší problém považuje sílící kurz jenu, který poškozuje exportéry a značně komplikuje prognózy. Ekonomika se navíc podle názoru vlády ocitla ve slepé uličce a její křehké oživení je patrně ohroženo. Vláda to uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě.

Vláda naposledy zhoršila výhled ekonomiky loni v únoru. Tak špatné hodnocení ekonomiky jako nyní měla naposledy v červenci 2008, tedy těsně před začátkem globální recese.

Kabinet zároveň varoval před rizikem nového ekonomického útlumu, který by mohl nastat v případě, že bude mít problémy světová ekonomika. Situaci však mohou zkomplikovat také přílišné kolísání na akciovém trhu i výkyvy kurzů hlavních světových měn.

"Zdá se, že ekonomika v poslední době ustrnula na mrtvém bodě," píše se ve zprávě, z níž cituje agentura Reuters. Vláda zopakovala, že hospodářství nadále setrvává v prostředí mírné deflace. V předchozí zprávě kabinet uváděl, že situace se sice zhoršuje, nicméně ekonomika pokračuje v procesu zotavení. To už nyní nepředpovídá.

Vláda zhoršila výhled exportu a průmyslové výroby. To byly hlavní důvody zhoršení celkového výhledu ekonomiky.

Kurz japonského jenu vytrvale zpevňuje už několik měsíců. Vůči dolaru je teď nejvyšší za posledních 15 let a pohybuje se kolem 81,20 USD. Velmi blízko tak má i k historickému rekordu, který je na 79,75 JPY a pochází z dubna 1995.