Americká ekonomika na přelomu léta a podzimu zůstávala v útlumu a její růst byl slabý a nerovnoměrný. Inflační tlaky jsou i nadále mizivé a trh práce zůstává slabý. Uvedla to americká centrální banka (Fed) v situační zprávě s názvem Béžová kniha.

Zpráva potvrdila, že oživování USA z recese je stále chatrné, což zvyšuje vyhlídky, že Fed na podporu oživení zasáhne napumpováním nových peněz do ekonomiky.

Proti minulé zprávě mírné zlepšení

Podle zprávy založené na situačních hlášeních z 12 měnových distriktů Fedu za šest týdnů do 8. října bylo v sedmi okrscích patrné mírné zlepšování ekonomické aktivity. Smíšená situace byla ve třech a zhoršení hlásily dva regiony. To je zlepšení proti předešlé zprávě, která ukazovala růst v pěti distriktech a oslabování rovněž v pěti.

Béžová kniha konstatovala, že ekonomika jako celek roste příliš slabě na to, aby to stačilo ke snižování míry nezaměstnanosti. Ta byla v září nadále na vysoké úrovni 9,6 procenta a počet pracovních míst minulý měsíc klesl čtvrtý měsíc po sobě.

Zpracovatelský průmysl podle Fedu ve většině distriktů zejména díky vývozu rostl. Spotřební výdaje stagnovaly nebo mírně rostly, lidé se však zaměřovali na nákupy nezbytných položek. Trhy bydlení v jednotlivých oblastech zůstávají slabé a zásoby domů na prodej jsou nadále zvýšené či dokonce dál rostou, uvedl Fed.

Podnikatelé dál odkládají investice

Inflační tlaky jsou podle centrální banky stěží postřehnutelné. Vyšší náklady zemědělských surovin a kovů se kvůli slabosti ekonomiky nepřenášejí na spotřebitele a mzdové tlaky jsou minimální. V tomto prostředí podnikatelé odkládají plány kapitálových investic, které rovněž brzdí politická nejistota.

Růst americké ekonomiky se po oživení z recese ve druhé polovině loňského roku letos čím dál více zpomaluje. Ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt stoupl v celoročním přepočtu jen o 1,7 procenta po tempu 3,7 procenta v prvních třech měsících a pro třetí čtvrtletí ekonomové v průměru čekají další chatrný růst v tempu dvou procent.

Fed dává od konce září najevo, že vzhledem k vysoké nezaměstnanosti a příliš nízké inflaci uvažuje o podpoře ekonomického oživení, nejspíše formou nové vlny nákupů vládních dluhopisů za stovky miliard dolarů. Pozorovatelé a finanční trhy očekávají, že k tomu může přistoupit již na příštím zasedání svého měnového výboru 2. a 3. listopadu.