Evropská komise ve čtvrtek Česku pohrozila pokutou kvůli penzijnímu pojištění zaměstnanců. Česko totiž nepřevedlo do svého národního práva směrnici upravující penzijní pojištění, i když tak mělo učinit neprodleně do září 2005.

Směrnice, která nese název IORP, má v celé Evropské unii sjednotit pravidla pro instituce, jež mají na starosti důchodové pojištění zaměstnanců a dohled nad jejich fungováním. Češi se však bránili tím, že žádné podobné instituce nemají, a tudíž nevidí důvod, proč by směrnici zaváděli.

Brusel však trvá na svém."Přestože na území České republiky žádná taková instituce neexistuje, neznamená to, že členské státy EU nemusejí převést směrnici do svého práva, " tak zněla první "odpověď" soudu.

Sankce se můžou pohybovat až v řádu stovek milionů korun

Původní verdikt soudu však Česká republika stále negovala a údajně k nápravě nepřistoupila. Zachránit Česko před tučnou pokutou nyní tak můžou jen důkazy, které by dokládaly, že se Česká republika snažila prvnímu verdiktu soudu vyhovět a tedy zavést tyto směrnice do národního práva. Pokud by ale země do dvou měsíců důkazy nedodala, komise požádá soud, aby ČR uložil pokutu. Ta se může pohybovat i v řádu stovek milionů korun.

Rozpaky se šíří Evropou. Nový rozpočtový bič EU totiž nebude trestat automaticky - čtěte ZDE


Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka se česká vláda bude snažit záležitost vyřešit, aby se případnému postihu vyhnula. "My se snažíme zdůvodnit, že ta naše úprava je dostatečná," řekl dnes Drábek ČTK. "To, co předepisuje evropská směrnice, by mělo být záležitostí jednotlivých národních úprav," dodal.

Soud přitom neuznal ani obavy obhájců, že pokud by taková směrnice v českém právu existovala, znamenalo by to, že by příslušné instituce musely vzniknout. Podle soudu se směrnice nijak nesnaží sjednotit penzijní systémy napříč Evropskou unií, a tak není důvod, proč by ČR měla kvůli evropskému právu svůj důchodový systém přebudovávat.