Držitel Nobelovy ceny za literaturu, třiaosmdesátiletý kolumbijský spisovatel Gabriel García Márquez dokončuje nový román. Podle listu The New York Times to potvrdil spisovatelův editor Cristobal Pera z nakladatelství Random House.

Pera při uvedení souboru autorových příležitostných projevů v Mexico City řekl, že Márquez je zaneprázdněn dokončováním nového románu, který se bude jmenovat Sejdeme se v srpnu. Zatím však nebylo stanoveno datum vydání knihy.

Pro početné Márquezovy čtenáře po celém světě je to významná zpráva. A stejně tak pro nakladatele, kteří jeho knihy vydávají. V Česku má Garcíu Márqueze v „portfoliu“ nakladatelství Odeon, které jeho knihy vydává od roku 2003 v jednotné grafické upravě Juraje Horvátha. Odeon doposud vydal sedmnáct Márquezových svazků.

„Márquezova díla patří v Česku k zaručeným bestsellerům,“ říká Jindřich Jůzl z Odeonu. Například nejslavnějšího Márquezova románu Sto roků samoty prodal Odeon třicet tisíc výtisků, pamětí Žít, abych mohl vyprávět dvacet tisíc a novely vydané roku 2005 Na paměť mým smutným courám deset tisíc výtisků.

„Pokud García Márquez napíše a vydá nové dílo, rozhodně nám ho agentura Carmen Balcells, jíž je autor celoživotně zastupován, ihned nabídne. Měli bychom to tedy vědět mezi prvními, což se zatím nestalo,“ soudí Jůzl.
Za Márquezova dvorního překladatele lze podle Jůzla považovat Vladimíra Medka. „Pouze v etapě, kdy se překládání z politickych důvodů nemohl věnovat, převáděli do češtiny Márquezovy knihy i jiní překladatelé,“ odkazuje Jindřich Jůzl k časům československé normalizace.

Už tehdy zde García Márquez vycházel ve vysokých nákladech. Například jen třetího vydání Sta roků samoty bylo v roce 1986 vytištěno 32 tisíc exemplářů a román Láska za časů cholery vyšel v témže roce v nákladu 92 tisíc výtisků.

Související