Poté, co Izrael částečně uvolnil blokádu a povolil dovážet přes hranice většinu spotřebního zboží, přišli jeho provozovatelé o zisk. Dokud neobjevili nový druh činnosti – vývoz.

"Obrátili jsme náš obchod, a teď vyvážíme," potvrdil Abú Džamíl, jeden z operátorů tunelů.

Soustředí se na bývalé dodavatele Egypťany, k nimž nyní naopak přes tunely dopravují izraelské zboží, v Egyptě nedostupné, nekvalitní či příliš drahé.

Kosmetika, Izraelci dobře vykrmený dobytek, kuřata, džíny, mobilní telefony, čerstvé ovoce, izraelská káva, mýdlo, ale i levné oblečení z Turecka a Číny, to vše prý nachází v sousedním Egyptě nadšené odběratele.

"Spousta ovoce, které dovezeme z Izraele, není v Egyptě dostupná, nebo je moc drahé," vysvětlil další "tunelář", Abú Ahmad. Jde prý například o ovoce - konkrétně fíky, liči nebo mango.

I zisky, zdaňované vládnoucím radikálním hnutím Hamás, jsou podle něj uspokojivé: například na jedné kleci s kuřaty vydělá kolem padesáti dolarů.

Veškerý export zboží z Gazy je (až na pár sezónních výjimek, jako jsou květiny či jahody) navíc oficiálně zakázán. Izrael argumentuje, že v Gaze nejsou bezpečnostní síly, které by zásilky prohledávaly a zajišťovaly, že se v nich neukrývají zbraně či výbušniny.

tunel, Gaza, Palestina, Egypt, pašování

"Gaza dříve exportovala zboží za zhruba tři sta milionů dolarů ročně," stěžuje si palestinský ekonom Umar Šabán, citovaný stanicí BBC. "Například textil, nábytek, stovky různých věcí." Od roku 2007, kdy Gazu ovládl Hamás, však už není export povolen.

Pro podnikatele v Gaze je tak současná situace, tedy povolený dovoz a stále zakázaný vývoz, prý ještě katastrofou, než dřívější úplné embargo.

"Trh je nyní zaplaven levnými sušenkami z Izraele," popisuje Manal Hasanová z továrny na sušenky, která bývala jednou z největších v Gaze a zaměstnávala přes tři sta lidí.

Od chvíle, kdy Izrael v červnu do Gazy znovu začal pouštět vlastní zboží, je ale zavřená. V sušenkárně jsou sklady plné zboží, které nikdo nechce kupovat.

tunel, Gaza, Palestina, Egypt, pašování

Někteří podnikatelé proto začali exportovat zboží právě skrz tunely, do Egypta.

Ani "tuneláři" ale nejsou s novou živností úplně spokojení. Práce je prý méně a mnozí z tisíců lidí, které dovoz zboží do Gazy živil, jsou nezaměstnaní.

Izrael v dohledné době žádné další změny nechystá. "Proč? Protože Gazu ovládá teroristické hnutí," uzavřel Jigal Palmor, mluvčí izraelského ministerstva zahraničí.