Jako by se vrátil čas do zlaté éry Hollywoodu. Během celého prosince se fanoušci herecké legendy Audrey Hepburnové mohou do kina vypravit na její nejkrásnější filmy.

V Praze a dalších vybraných městech České republiky se v předvánočním čase na velká plátna kin budou promítat ceněné oscarové snímky Prázdniny v Římě, Snídaně u Tiffanyho či Šaráda.

Netradiční retrospektivní přehlídku k poctě legendární herečky uspořádala společnost Aerofilms.

Znovu slyšet Moon River

Klasické filmy s Hepburnovou z padesátých a šedesátých let navíc prošly náročnou remasterovanou digitální restaurací, uvedla Nora Eckhardtová ze společnosti Aerofilms.

Přehlídka se uskuteční v sedmi městech. Kromě pražských kin Aero a Světozor, kde se přehlídka filmů Audrey Hepburnové koná ve zdejším Velkém sále dokonce několikrát denně, se bude promítat i v Boskovicích, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou, Ostravě, Teplicích či v Uherském Hradišti.

Největší pozornost bezesporu vzbudí uvedení slavné filmové adaptace knihy Trumana Capoteho Snídaně u Tiffanyho, kterou v roce 1961 natočil režisér Blake Edwards. Vypráví v ní o půvabné a emancipované dívce Holly Golightlyové, která v New Yorku lehkomyslně sní svůj sen o skvělé budoucnosti.

Zatím však musí žít jen z "příspěvků na taxík a oblečení" od svých stálých pánských obdivovatelů, dokud její plány na hvězdnou slávu nenaruší seznámení se začínajícím spisovatelem Paulem.

Snímek Snídaně u Tiffanyho proslul i nezapomenutelným hudebním doprovodem: získal za něj v roce 1961 hned dva Oscary, a to za píseň Moon River (hudba Henry Mancini, text Johnny Mercer) a hudbu (Henry Mancini), a tři další nominace.

Gregory Peck i Cary Grant

Dále diváci v prosincových kinech uvidí klasickou romantickou komedii Prázdniny v Římě z roku 1953 režiséra Williama Wylera, čerpající z nejlepších tradic amerických komedií. Audrey Hepburnová za ni získala Oscara za hlavní roli princezny ztracené ve víru velkoměsta, jež si poprvé a naposledy v životě užije jako obyčejný člověk.

"Za svůj život byla pětkrát nominována, ale v Oscara proměnila pouze první z šancí," uvedla Eckhardtová. V tomto filmu sekunduje Hepburnové slavný Gregory Peck. Hrdinkou filmu je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma.

Po vyčerpávajícím programu je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve, než droga začne působit, se tajně vydá do nočních římských ulic. Právě tady na ni narazí novinář - paparazzi, jenž právě rozhovor s mladou princeznou, kterou systematicky ukrývají před tiskem, dostal za úkol.

Posledním z trojlístku je film Šaráda, který v roce 1963 natočil Stanley Donen. Audrey si v něm zahrála po boku Caryho Granta, který do té doby odmítal po jejím boku hrát z důvodu velkého věkového rozdílu. V tomto napínavém filmu mísícím prvky kriminálního, romantického a komediálního žánru Hepburnová ztvárnila mladou ženu Reginu, která se vrací do Paříže z dovolené ve Švýcarsku.

Čeká jí ovšem nemilé překvapení. Její manžel je nezvěstný a spolu s ním i všechny peníze, které měli. Do toho se o ni začnou zajímat agenti CIA: manžel totiž za války zpronevěřil velký finanční obnos.

Podle dramaturga Aerofilms Iva Andrleho využívá přehlídka zdigitalizovaných filmů Audrey Hepburnové současného trendu digitalizace českých kinosálů. Kompletní program i termíny a místa jednotlivých projekcí jsou uvedeny na www.aerofilms.cz a www.kinosvetozor.cz.