Šéf Státní opery Praha (SOP) Oliver Dohnányi rezignoval na svou funkci. Vedením opery byl pověřen Radim Dolanský, dosavadní manažer SOP. Řekl to mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík. Opera má finanční problémy a navíc ji čeká velká rekonstrukce. "To chce samozřejmě ekonomického manažera, proto jsme se s panem Dohnányim přátelsky dohodli na tom, že investice nejsou jeho silnou stránkou," uvedl Brunclík.

Důvodem Dohnányiho rezignace je podle ministerstva zčásti finanční situace opery, která řeší více než sedmimilionový schodek ve svém letošním rozpočtu, a zčásti velká plánovaná rekonstrukce v řádech desítek milionů korun.

Dodal, že až bude po rekonstrukci vyhlášeno nové výběrové řízení na místo šéfa SOP, není důvod, aby se Dohnányi nepřihlásil.

Dohnányi uvedl, že schodek rozpočtu vznikl v důsledku nepřiměřených nákladů na premiéry oper Don Quichotte a Tristan a Isolda, tedy ještě před jeho nástupem do funkce. Lze to prý doložit vývojem rozpočtu, jehož plán sestavil bývalý ředitel Jaroslav Vocelka.

Dohnányi ve svém prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že rezignoval po dlouhodobém nátlaku Ministerstva kultury. Pokud by nerezignoval sám, na dnešní schůzce se ho prý ministr Jiří Besser (za TOP 09) chystal odvolat.

"Lituji, že mě ministr neinformoval o svém záměru dříve, naopak mě pověřil vypracováním projektu úspor v roce 2011 a upřesněním střednědobé koncepce rozvoje Státní opery Praha. Oba dokumenty jsem mu předložil," podotkl Dohnányi.

Celková rekonstrukce sídla opery, které je podle Brunclíka v zoufalém až havarijním stavu, se bude týkat technického zázemí i vybavení pro diváky. Poslední rekonstrukce se uskutečnila před 38 lety. "Ministru Besserovi se podařilo sehnat ze státního rozpočtu finance, takže příští rok se rozjede relativně velká investiční akce, během které bude budova pro diváky uzavřena," sdělil Brunclík.

Délku rekonstrukce ani přesné náklady ministerstvo zatím nesdělilo. Příští rok se uskuteční výběrové řízení na projektovou dokumentaci rekonstrukce SOP, po které MK vypíše standardní výběrové řízení.

Dohnányiho uvedl do funkce letos 29. června bývalý ministr kultury Václav Riedlbauch. Uznávaný dirigent nahradil dlouholetého šéfa operního domu Jaroslava Vocelku.

V letošním roce pracovala SOP s rozpočtem 243 milionů korun, z toho činil 139 milionů korun příspěvek ministerstva kultury.

Státní příspěvková organizace SOP má fungovat jako umělecká konkurence Národního divadla. Zvažovalo se její převedení na hlavní město. Finanční problémy opery se projevily již v plánech na letošní rok. V plánu byly jen tři premiéry, jedna baletní a dvě operní. Poslední premiérou právě probíhající sezony SOP byla 20. května opera Richarda Wagnera Tristan a Isolda.

Začít šetřit musela SOP již loni. Například poslední operní premiérou sezony 2008/2009 byl 28. května Othello. Obnovená premiéra slavného díla Guiseppe Verdiho z finančních důvodů nahradila původně zamýšlený projekt Tři podoby lásky a využila již existující dekorace a kostýmy.

Související