Vánoce nenechávají pražská muzea a galerie v klidu. Například do hlavní i nové budovy Národního muzea a Náprstkova muzea mohou zájemci zavítat na Štědrý den od 10 do 14 hodin. Také v dalších svátečních dnech tu malí i velcí naleznou otevřené dveře, a to od 10 do 18 hodin.

Pražská beatlemanie, Škréta i Čtyřlístek

Přístupné bude také České muzeum hudby v Karmelitské ulici, jehož stálou expozici tvoří na 400 historických nástrojů mimořádné hodnoty. Ještě do 10. ledna tu bude instalována výstava s názvem Beatlemanie!

Sbírky Národní galerie si mohou zájemci prohlédnout 25. a 26. prosince od 10 do 18 hodin. Na Štědrý den je však zavřeno.

Klášter sv. Anežky české nabízí středověké umění Čech a střední Evropy včetně hmatové expozice odlitků sochařských děl českého umění 13. až 15. století. Umění 19. století naleznou návštěvníci v Klášteře sv. Jiří, zatímco nová stálá expozice Paláce Kinských na Staroměstském náměstí obsahuje umění Asie a starověkého Středomoří.

Ve Schwarzenberském paláci poutá pozornost výstava malíře ve službách císaře Rudolfa II. Roelandta Saveryho a ve Valdštejnské jízdárně obrazy Karla Škréty. Za mistrovská díla z vídeňské Albertiny Moneta a Warhola mohou milovníci výtvarného umění ještě do 7. ledna přijít do Veletržního paláce.

Do Valdštejnské jízdárny v Praze lákají obrazy Karla Škréty

 

Uměleckoprůmyslové muzeum má letos otevřeno na Štědrý den od 10 do 16 hodin. Na první svátek vánoční od 12 do 18 hodin a na Štěpána už od 10 hodin. Ve votivním sále stálé expozice nazvané Příběhy materiálů je nyní možnost zhlédnout nově zrestaurovanou stolní ozdobu z let 1760 až 1780 a nově vystavené sbírkové předměty u příležitosti 300. výročí založení nejstarší evropské manufaktury na výrobu porcelánu v Míšni.

Objekty Galerie hlavního města Prahy budou mít na Štědrý den zavřeno. Jinak tu platí i o svátcích otevírací doba od 10 do 18 hodin. V Domě U Kamenného zvonu, kde se koná výstava Královský sňatek, je otevřeno až do 20 hodin.

Na Štědrý den budou mít otevřeno od 9 do 15 hodin v Muzeu hlavního města Prahy, jehož unikátem je Langweilův model města z let 1826 až 1837. O svátcích sem mohou zájemci přijít od 9 do 18 hodin. Kromě stálé expozice tu naleznou tři doprovodné výstavy, přibližující pražské výletní restaurace, zmizelý svět Libně a výstavu nazvanou Čtyřlístek - pětisté dobrodružství.

Brno napůl spící, bdí Moravská galerie

Moravské zemské muzeum v Brně bude mít během Vánoc zavřeno. V Dietrichsteinském paláci, Biskupském Dvoře i Památníku Leoše Janáčka narazí návštěvník na zavřené dveře od Štědrého dne až do 3. ledna. Pavilon Anthropos a Palác šlechtičen přivítá návštěvníky pouze od úterý do čtvrtka mezi svátky.

K vidění zde jsou zde tři výstavy – první představuje legendárního objevitele Karla Absolona prostřednictvím fotografií z jeho archívu a jeho osobních věcí, druhá je věnována vnímání ženy v indické kultuře, třetí, nazvaná Bály, plesy, masopusty, je zaměřena na sváteční chvíle v životě člověka spojené s tancem.

Na brněnské Lhotákově výstavě jsou k vidění i dobové stroje

 

Moravská galerie bude mít o Vánocích otevřeno pouze 26. prosince, kdy nabízí volný vstup, ten připravila také na 2. ledna jako novoroční dárek. V pondělí a v úterý po Vánocích budou výstavní sály zavřené, otevřou se až od středy a navštívit galerii bude možné také na Silvestra od 10 do 14 hodin. Na Nový rok bude zavřeno.

Moravská galerie nabízí nyní například výstavu obrazů Kamila Lhotáka Útěcha z techniky, fotografie Vojtěcha Jasného či výstavu nazvanou ...a nezapomeňte na květiny, která mapuje proměnlivost květinového námětu v dílech předních autorů současného umění.

Ostrava má Vánoce s Rónou

V Ostravském muzeu, kde se právě koná výstava Král, který létal, věnovaná moravskoslezskému pomezí v kontextu středoevropského prostoru doby Jana Lucemburského, budou mít otevřeno až druhý svátek vánoční od 10 do 18 hodin. Na Silvestra mohou lidé přijít od 10 do 14 hodin, na Nový rok bude zavřeno.

Jaroslav Róna je hlavní atrakcí programu v Galerii výtvarného umění v Ostravě

 

Výstavu Jaroslava Róny v Galerii výtvarného umění v Ostravě mohou lidé navštívit každý z vánočních dnů: na Štědrý den od 10 do 13 hodin, v následujících dvou svátečních dnech pak od 13:30 do 18. Otevřeno bude také na Silvestra od 10 do 18, na Nový rok galerie své expozice zavře.

Související