Papež Benedikt XVI. ve svém tradičním božíhodovém poselství Městu a světu (Urbi et Orbi) vyzval Palestince a Izraelce ke spravedlivému a mírovému soužití. Vybídl také světové politiky, aby projevovali aktivní solidaritu s pronásledovanými křesťany v Iráku a na celém Blízkém východě a vyzval k respektování lidských práv a náboženské svobody ve světě.

Nejvyšší představitel římskokatolické církve pronášel své poselství z centrální lodžie baziliky svatého Petra k poutníkům, kteří zaplnili Svatopetrské náměstí.

"Nechť světlo Vánoc znovu zasvítí nad touto zemí, kde se narodil Ježíš, a inspiruje Izraelce a Palestince ke spravedlivému a mírovému soužití," řekl Benedikt, jemuž osud tohoto regionu velmi leží na srdci a který při své cestě do Svaté země loni v květnu vyzval k vytvoření dvou států. Mírová jednání mezi oběma stranami však uvízla na mrtvém bodě. V sobotu ráno izraelské letectvo bombardovalo čtyři cíle v pásmu Gazy a podle palestinských zdrojů jsou zde nejméně dva ranění. Izraelské údery následovaly po pátečním palestinském ostřelování izraelského území.

Papež vyzval zodpovědné činitele národů, aby projevili "aktivní solidaritu" s křesťanskými komunitami v Iráku a na celém Blízkém východě. V poselství přenášeném televizemi celého světa si přál "usmíření a naději pro budoucnosti" pro tyto křesťany, kteří zažívají bolest a procházejí zkouškami.

Křesťané prchají z Iráku ve velkém

Iráčtí křesťané prchají ze země po útoku na kostel syrské katolické církve v Bagdádu z 31. října, při němž přišlo o život 44 věřících a dva kněží. K útoku se přihlásila teroristická síť Al-Káida. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) to způsobilo exodus tisíců křesťanů z Iráku. V zemi jich dnes zůstalo jen půl milionu, zatímco v roce 2003 jich tu bylo až 1,2 milionu.

Nejvyšší představitel římskokatolické církve také vyzval k trvalému míru v Pobřeží slonoviny, v Somálsku a v Súdánu. Vyjádřil přání, aby zavládla politická a sociální stabilita na Madagaskaru.

Popřál křesťanům v Číně, aby neklesali na mysli kvůli potlačování náboženské svobody v této zemi. Nabádal rovněž k respektování lidských práv a ke smíření na Korejském poloostrově.

Papež zakončil své poselství vánočním přáním v mnoha jazycích, včetně češtiny a slovenštiny. Čechům řekl: "Narodil se vám Spasitel, radujte se." Slovákům pak popřál: "Milostiplné a radostné vianočné sviatky."

Poselstvím Městu a světu vyvrcholil náročný vánoční program třiaosmdesátiletého papeže. Již v noci na sobotu sloužil ve Svatopetrské bazilice půlnoční mši, při níž ostře odsoudil ty, kdo ve světě šíří násilí a války. Modlil se rovněž za to, aby mezi lidmi zavládlo opravdové bratrství. Stejně jako loni začínala půlnoční mše s ohledem na papežův věk již ve 22:00 SEČ.

Poslední den v roce povede papež ve Svatopetrském chrámu nešpory a na Nový rok odslouží u příležitosti svátku Matky Boží slavnostní mši.

Vánočního a také velikonočního papežského požehnání se z centrální lodžie baziliky dostává "městu a světu" už 77 let. Poselství a slavnostní požehnání na Boží hod vánoční se za tu dobu stalo pro věřící i nevěřící neodmyslitelnou součástí svátečního poledne. Stejně jako půlnoční mši, tak i sobotní poselství přenášely televizní stanice do mnoha zemí světa, kde je v přímém přenosu sledovaly miliony lidí.