Ve čtvrtek odpoledne zemřel bývalý televizní hlasatel Miloš Frýba. Bylo mu pětašedesát let. Na svém webu o tom informovala Česká televize. V 70. a 80. letech patřil Frýba k ikonám obrazovek. Byl prvním mužem, který v tehdejší Československé televizi pracoval jako programový hlasatel.

Frýba nastoupil do Československé televize v roce 1968, ve svých 23 letech, jako tvůrce elektrických efektů. V roce 1972 se po vítězství v konkurzu stal hlasatelem. "Dobrý večer, vážení diváci, vítám vás u obrazovek...", tato slova pak říkal Miloš Frýba divákům u televizních obrazovek celých dvacet, kdy působil jako programový hlasatel. "Byl jsem tehdy první muž ve funkci programového hlasatele a na svém kontě mám ještě jedno prvenství: byl jsem ten, kdo zahajoval pravidelné barevné vysílání na Kavčích horách. Naopak jsem byl poslední, kdo se loučil s hlasatelnou v Měšťanské besedě, odkud se vysílalo do té doby," vzpomínal Frýba při odchodu do důchodu před dvěma lety.

Miloš Frýba, narozený v roce 1945, se vyučil elektromechanikem, vystudoval gymnázium, po maturitě šel na vojnu a poté na čtyřicet let spojil svůj život s Československou televizí. V hlasatelské profesi bylo tehdy nutné učit se dlouhé texty, všechny vstupy byly "naživo", čtecí zařízení neexistovalo.

Nezanedbatelná byla i Frýbova konferenciérská práce. Brzy po svém nástupu do televize uváděl nejrůznější pódiové pořady. "Konferoval jsem vše, na co si vzpomenete - Intertalenty, nejrůznější galaprogramy, všechny ty mírové slavnosti, družstevní dny, plesy, pořady pro brigády socialistické práce - všechno to, co tehdejší kultura produkovala," vzpomínal po letech Frýba. Spolupracoval také s dirigentem Václavem Hybšem, s jehož orchestrem projezdil celou republiku.

"Frýba for President"

Po roce 1990 se Frýba v televizi začal věnovat práci režiséra, při níž zúročil svou dlouholetou hlasatelskou a televizní zkušenost. K jeho povinnostem režiséra dne patřilo zajistit vysílání v koncepci denního vysílacího plánu a být nejbližším spolupracovníkem tehdejších hlasatelů. V České televizi pracoval až do podzimu 2008.

I poté, co Frýba v roce 1990 zmizel z televizní obrazovky, jeho fanoušci mu zůstali věrní. Jeho ctitelé se každoročně v lednu v den Frýbových jmenin scházeli v Praze k mírně recesistické oslavě nazvané Frýbestr. Vyznavači Frýby přitom vzpomínali, jak pro ně v tehdejším socialistickém Československu právě Frýbou ohlašované zprávy v 8:50 znamenaly jednu z mála nezpochybnitelných jistot.

Frýbovo jméno využila počátkem 90. let tehdy populární skinheadská skupina Orlík, která jednu ze svých desek nazvala Miloš Frýba for President.