Kdo je Pavel Zeman

Zástupce v Evropě

Sedmatřicetiletý Zeman, působil od roku 2004 jako český zástupce organizace Eurojustu Haag, která má na starosti mezinárodní justiční spolupráci.

Právník a politolog

Vystudoval Právnickou a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, pak pracoval na Okresním a na Krajském státním zastupitelství v Plzni, poté v Brně na Nejvyšším státním zastupitelství.

Chtěl dostat Krejčíře

Pracoval například na vydání uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře z JAR. Před dvěma lety sice soud českou žádost odmítl, na podzim nadřízený soud nařídil, že se žádost musí projednat znovu.

Ministrův člověk

Zemana prosadil do funkce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Například i proto, že Zeman je člověkem zvenčí a po letech v cizině nemá na českou justici tak úzké vazby jako většina současných státních zástupců. Jeho uvažovanou protikandidátkou byla
i prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová. Ministr se však rozhodl pro Zemana.

Dlouhých šest a půl let strávil Pavel Zeman v zahraničí. A tak ani znalci české justice dost dobře nevědí, co mohou od tohoto nového nejvyššího státního zástupce čekat.

Sedmatřicetiletý Zeman, právník a politolog, včera poprvé nastoupil na místo po odvolané Renatě Vesecké. A HN proto z názorů odborníků sestavily pět úkolů, které před novým šéfem žalobců leží.

1. Vyšetřit kauzu Drobil

Korupční případ se závažným podezřením, že se blízcí spolupracovníci ministra Pavla Drobila pokoušeli plnit černé fondy ODS veřejnými penězi, by se nemusel rozplynout do vytracena. Záleží na tom, jak se do něj žalobci a detektivové "zakousnou". Samozřejmě - sám nejvyšší státní zástupce nemůže policisty ani své podřízené přímo úkolovat. Ale může vystoupit, pokud by cítil, že vyšetřování závažného případu směřujícího do nejvyšších pater provázejí politické tlaky. A kdyby se kauzu nepodařilo vyšetřit, může ji podle zákona znovu otevřít a nechat vše znovu prověřit.

"Zásadové, rychlé a vysoce odborné prošetření této kauzy může být jedním z prvních kroků v obnově důvěryhodnosti," tvrdí Jiří Dienstbier, stínový ministr spravedlnosti z ČSSD.

2. Odhalit korupčníky

Opakuje se to pořád, ale neuškodí si ještě jednou připomenout: za posledních 10 let policisté neodhalili žádnou velkou korupční rybu. Vědí, že se při miliardovém nákupu gripenů uplácelo. Netuší prý však, kdo peníze dostal. Zatím bez výsledku také vyšetřují předražené armádní zakázky, na které je navedli novináři. A nikdy nezjistili, co stojí za podezřelými tendry na proslulém pražském magistrátu.

Zeman tedy bude muset především dát svým podřízeným vzkaz, že se mohou pustit do vyšetřování jakékoli korupce. I té, která by - podobně jako Drobilův případ - zasáhla politiky, kteří mají na justici vliv. "Bude to mít těžké. Všichni budou teď čekat, že státní zastupitelství začnou chrlit korupční kauzy. Ale to nemůže být hned," mírní optimismus David Ondráčka, šéf protikorupční organizace Transparency International.

3. Už žádný Čunek číslo 2

Státním zastupitelstvím otřásla hlavně úplatkářská kauza vicepremiéra Jiřího Čunka. A to nejen poloutajené schůzky šéfů justice, ale také Čunkovo očištění - náhlé nařízení Renaty Vesecké, ať případ vyšetřují jiní detektivové i státní zástupci. Zeman se má ostatně podílet na novém zákonu o státním zastupitelství, který má přinést větší nezávislost žalobců.

4. "Uklidit" Veseckou...

Vesecká i po pondělku zůstává na nejvyšším zastupitelství - jako řadový žalobce, protože podle zákona ji nemůže nikdo téhle funkce zbavit. Její pověst ale tak utrpěla, že se s ní zřejmě Zeman bude snažit dohodnout na odchodu.

Vesecká, která serveru iHNed.cz potvrdila na tento pátek 7. ledna od 11.00 on-line rozhovor, si teď chce užít dovolenou na horách a teprve pak si vybrat, co dál. "Rozhodně bych nechtěla dělat práci, která by mě nebavila," řekla České televizi. I kdyby Vesecká odešla ze státního zastupitelství, bude to sice s nálepkou "justiční mafiánky", ale oficiálně s čistým štítem. "Dodnes neexistuje žádný právoplatný rozsudek," neodpustila si připomenout.

5. ... i její klíčové lidi

Vesecká se za pět let ve funkci obklopila svými lidmi - nejen u sebe v úřadu, ale také na vrchních státních zastupitelstvích, kde se vyšetřují ty nejzávažnější kauzy.

Zeman v pondělí nechtěl říkat, jestli začne tyto lidi odvolávat. "Nemohu vyloučit personální změny, nicméně v současné době o nich nebudu hovořit, neboť je chci probrat nejprve s lidmi, kterých se dotýkají," prohlásil. Kromě náměstků Vesecké se nejčastěji jako o kandidátech na odvolání mluví například o pražském šéfovi vrchního státního zastupitelství Vlastimilu Rampulovi. "Tyhle změny by určitě měly následovat," je přesvědčen David Ondráčka z Transparency International.