Český filmový a televizní svaz (FITES), který sdružuje audiovizuální tvůrce, a Asociace režisérů a scenáristů (ARAS) v otevřeném dopise vyzvaly Radu České televize k odvolání generálního ředitele ČT Jiřího Janečka. Požadují také podrobné zveřejnění nákladů na provoz ČT.

Svaz a asociace protestují proti způsobu, jakým Janeček loni v prosinci na zasedání Rady ČT prezentoval náklady na výrobu pořadů. Vyplývá to z textu otevřeného dopisu.

Zmanipulované informace

"Jiří Janeček formou nepravd a zmanipulovaných informací uváděl celkové náklady na výrobu pořadů, vydával je za zisk několika málo tvůrců," uvedli k zasedání z loňského 8. prosince v otevřeném dopise představitelé obou organizací.

Janeček podle nich součet rozpočtů na vznik i několika set pořadů prezentoval tak, jako by vynaložené prostředky byly směrovány přímo několika lidem. Janeček také podle otevřeného dopisu neuvedl, že za tyto náklady získala ČT vyrobená díla navždy a bez autorských závazků.

Na prosincovém zasedání Rady ČT Janeček mimo jiné řekl, že navrhne, aby byly zveřejněny na webu i honoráře autorů petice, kterou předtím sepsali někteří členové FITES a požadovali v ní větší transparentnost ČT. Veřejnosti by podle Janečka měly být dostupné i výrobní náklady některých pořadů ČT.

V otevřeném dopise FITES a ARAS zveřejnění honorářů všech autorů vítají. Současně vyzvali, aby byl urychleně zveřejněn finanční rozbor toho, jak ČT nakládá s prostředky od koncesionářů včetně detailního zveřejnění objemu peněz, které ČT vynakládá na výrobu vlastních programů, provoz jednotlivých kanálů či na činnosti poradenských firem.

Ztělesněný klientismus

Janečkova prezentace na prosincovém zasedání Rady ČT měla "odvést pozornost od jednoho ze základních selhání vedení České televize, to je záměru vyvést hlavní zdroj svých příjmů a nezávislosti, správu koncesionářských poplatků mimo ČT do rukou jednoho soukromého podnikatelského subjektu", píše FITES a ARAS.

Členové FITES a další, mezi kterými byla například režisérka a scenáristka Olga Sommerová, režisér a scenárista Ivan Biel, spisovatel Ludvík Vaculík a režisérka Helena Třeštíková, poslali na přelomu listopadu a prosince 2010 otevřený dopis předsedům politických stran. Vystoupili v něm proti tendru na správu a výběr koncesionářských poplatků v hodnotě více než jedné miliardy korun, který vypsala ČT v polovině září.

ČT podle nich místo služby občanům slouží v posledních letech obchodním zájmům vedení a stala se ztělesněním klientelismu. Členové FITES vyzvali také k zahájení prací na vzniku nového zákona o České televizi a Českém rozhlase, který by umožnil změnit systém volby členů jejich rad.

Související