Co je to JetMusic

Archivy zdarma na web
Nový projekt využívá takzvaného systému "cloud", který je ve světě populární. Jde o velkou společnou internetovou databázi s archivy všech hudebních vydavatelství. JetMusic je jedna z variant názvu.

On-line poslech zdarma
Poslech on-line bude zdarma. Teprve v případě, že si je bude chtít posluchač stáhnout a poslouchat bez internetového připojení (např. v iPodu nebo v telefonu), zaplatí měsíční poplatek, v jehož rámci získá možnost stáhnout určitý počet skladeb.

Recept na piráty
Tento poplatek má přinést hudebním vydavatelstvím část peněz, o něž přichází kvůli rozšířenému nelegálnímu uploadování hudby na internet. Část příjmů může být generována z reklamy.

Česká hudební vydavatelství se kvůli propadu trhu rozhodla spustit nový riskantní projekt, který má radikálně změnit způsob nákupu a poslouchání hudby.

Největší vydavatelé nyní vyjednávají o tom, že na jaře zveřejní své archivy na webu. Lidé budou moci hudbu poslouchat zdarma, pokud budou připojeni k internetu. Platit by měli až v případě, že si chtějí skladby stáhnout a poslouchat i tam, kam internet nevede.

Právě tento poplatek má přinést hudebním vydavatelstvím peníze, o něž přicházejí kvůli čím dál rozšířenějšímu nelegálnímu šíření hudby přes internet.

Detaily jsou zatím tajné

Nový projekt se má podle informací HN jmenovat JetStream nebo JetMusic, a pokud se rozběhne v plné šíři, mohl by fungovat jako ústřední digitální archiv pro stovky tisíc alb populární hudby.

Přes web se v Česku nyní legálně prodává jen pět procent hudby, tedy až desetinásobně méně než ve světě. Vydavatelé chtějí novým projektem tuto situaci změnit a přežít v době, kdy klasická CD jsou stále více na ústupu.

V polovině 90. let Češi ročně koupili 9,5 milionu hudebních nosičů, loni jen kolem 1,5 milionu. Ústup klasických CD je celosvětový trend, například v USA ale vydavatelé mají už polovinu tržeb z prodeje hudby přes web. A toho by rády dosáhly i české firmy.

Zástupci vydavatelství zatím detaily projektu tají a mluví o něm jen v obecné rovině. "Pokud se nám to podaří dát na trh, může to radikálně změnit situaci v hudebním průmyslu," říká jeden z tvůrců projektu, šéf české pobočky Universal Music Group Tomáš Filip.

"Stojíme na rozcestí a čekáme na vývoj v digitální oblasti, který by měl v následujících měsících nastat," doplňuje mluvčí vydavatelství Supraphon Vladan Drvota.

Lidé z branže novinku připodobňují ke švédskému programu Spotify, který funguje v sedmi zemích a má deset milionů uživatelů, z toho necelou desetinu předplatitelů. Ve spolupráci s hudebními vydavatelstvími nabízí přes deset milionů skladeb k poslechu zdarma.

Lidé jsou naštěstí líní krást

"Projekt na bázi Spotify by v Čechách mohl zafungovat," potvrzuje hudební publicista Karel Veselý. "Lidé jsou líní stahovat hudbu z internetu nebo ji dokonce krást. Portál, kde je všechna hudba k dispozici, by si je mohl získat," dodává Veselý.

Otázka ale je, zda nový projekt nebude ještě více kanibalizovat na prodeji CD. A zda Češi budou chtít platit za stahování hudby ve chvíli, kdy skladby jsou bez postihu a zdarma k mání na webu už dnes na serverech, kde se lidé naučili hudbu a filmy nelegálně sdílet.

Proto vydavatelé zároveň lobbují u ministra kultury, aby stát uzákonil tvrdší postihy - hlavně pro ty, kdo hudbu na web ilegálně ukládají. "Jednou z variant je zapracovat to do novely audiovizuálního zákona. Ale teprve se o tom začneme bavit," prohlásil mluvčí úřadu Stanislav Brunclík.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru