KOMIKS

Scott Adams

Dilbert 1 - Jak vydrhnout velrybě stoličku
(Přeložil Filip Škába)
Crew 2010, 128 stran

Komiksový strip s kancelářským hrdinou Dilbertem patří u nás k dlouhodobě nejoblíbenějším, a to i díky tomu, že vychází v Hospodářských novinách v anglické verzi s překladem.

Za jeho popularitu může jistě prostředí, které paroduje - kancelář je dnes totiž blízká většině populace.

Hrdina se pohybuje v jakési obří firmě, kterou vedou protřelí manažeři s plány, jak co nejvíc zbohatnout nejen na úkor zákazníků, ale především na účet vlastních zaměstnanců.

Asociál v kanceláři

Nejďábelštější je v tomto ohledu Dilbertův ambiciózní pes Dogbert, který nemá v plánu nic jiného než ovládnout svět. Jeho pán je naopak flegmatický, lehce asociální typ.

K nejzábavnějším tu patří stripy, v nichž se Dilbert pokouší seznámit s ženou.

Jednou se mu například podaří přirovnat šaty namlouvané ženy k utěrce, jindy se snaží chovat ve výtahu tak přirozeně, až si žena stojící vedle něho myslí, že je mrtvola.

Dilbert je zkrátka magnet na trapasy a na trapnosti situací je tento seriál víceméně založen.

I po více než dvaceti letech je většina stripů aktuální, u nás ještě mnohem víc než v době svého vzniku (Dilbert: "Poslancům by se měl zvýšit plat, aby necítili potřebu dopouštět se korupčního jednání", Dogbert: "Podle této teorie tedy zločinci nejsou zlí, ale jen nedostatečně odměňovaní").

V první knize se s Dilbertem podíváte do "malé východoevropské země", kde má Dilbert vysvětlit, co že to je kapitalismus, ale také se k němu nastěhují vyhynutí předstírající dinosauři a v několika dílech se Dilbert podívá i do útrob počítače.

Kniha Dilbertových sebraných stripů obsahuje díly od října 1989 do srpna 1990. Přestože ne všechny rozesmějí, vypečených tu najdeme mnoho a některé jsou tak dobré, že budete mít potřebu je ihned s někým sdílet. Takže číst nejlépe ve společnosti!

Související