Nashvilleské country trio Lady Antebellum (na snímku) si z letošního předávání amerických výročních hudebních cen odneslo pět Grammy, včetně kategorií píseň roku a nahrávka roku. Úspěch skupině přinesla její druhá deska Need You Now. Nejceněší trofej za album roku pak získala skupina Arcade Fire díky titulu The Suburb. Nahrávka loni úspěšně bodovala v amerických i kanadských hitparádách. 

Osobností roku Barbra Streisandová

Cenu kanadské skupině  Arcade Fire v losangeleské hale Staples Center předala zpěvačka a herečka Barbra Streisandová, která se na letošních Grammy stala osobností roku. Zaskočená kapela ji od ní převzala krátce po svém vystoupení na ceremoniálu a impulzivně se rozhodla, že vítězství oslaví přídavkem. "Zahrajeme další skladbu, protože milujeme hudbu," řekl její zpěvák a kytarista Win Butler.

Nejvíce favorizovaný rapper Eminem, který do finále vstupoval s deseti nominacemi, získal gramofonky jen za nejlepší rapové album Recovery a nejlepší rapové vystoupení a stal se tak hlavním poraženým večera

Výstřední popová zpěvačka Lady Gaga a rapper Jay-Z získali po třech oceněních. Lady Gaga mimo jiné za nejlepší popové vokálníalbum. Jay-Z například za nejlepší rapovou píseň Empire State of Mind, kterou nazpíval s Alicii Keys. 

Za šok označila agentura Reuters cenu pro nejlepšího nového umělce, kterou získala americká kontrabasistka a zpěvačka Esperanza Spaldingová. 

Pocta Arethě Franklinové

Předávání 53. cen Grammy začalo v losangeleské hale Staples Center  dvě hodiny po nedělní půlnoci středoevropského času. Ještě předtím, než se svět dozvěděl jména prvních letošních vítězů, patřilo pódium legendární zpěvačce Arethě Franklinové. Soulová královna letos získala ocenění za své celoživotní dílo.

Umělkyni, která nyní bojuje s rakovinou slinivky, ve společném vystoupení uctila pětice současných zpěvaček. Tvořila ji Yolanda Adamsová, Jennifer Hudsonová, Christina Aguilerová, country superhvězda Martina McBrideová a Florence Welchová z britské kapely Florence and the Machine.

Zazpívaly úryvky z jejích hitů Respect nebo (You Make Me Feel Like) A Natural Woman, se kterými Franklinová sklízela slávu v 60. a 70. letech minulého století. Zpěvačka, která patří mezi největší ikony americké populární hudby a je držitelkou 18 cen Grammy, za ocenění poděkovala v předtočeném vzkazu. "Přála bych si tu s vámi být celý večer, ale nemůžu. Takže se uvidíme příští rok," uvedla.

Poté již začalo samotné předávání. Jedno z prvních vystoupení na něm předvedla výstřední zpěvačka Lady Gaga. Na pódium ji do haly Staples Center přinesli v obrovském vejci do půl těla svlečení muži. V energickém vystoupení poté zazpívala svou novou píseň Born This Way.

Pozornost na sebe strhla i o něco později. Jednak tím, že na sobě měla kožené šaty se zvýrazněným pozadím a poprsím, ale také tím, že si při přebírání ceny za popové album roku sprostě ulevila. O něco později ji ale předčil Eminem, který během vystoupení se zpěvačkou Rihannou a rapperem a producentem Dr. Drem klel tak mocně, že televizní cenzoři značnou část jeho vystoupení ztlumili.

Hudební vystoupení byla celkově hlavními taháky ceremoniálu, který trval tři a půl hodiny a samotné předávání cen v něm zabralo minimum času.

Mladý starý Jagger

Na slavnostním předávání letošních Grammy byly k vidění i hudební legendy. Vůbec poprvé například na akci vystoupil zpěvák kapely Rolling Stones Mick Jagger, na jehož rtuťovitém vystoupení nebylo znát, že v červenci oslaví 68. narozeniny. S anglickými folkaři Mumford & Sons a americkou kapelou stejného hudebního vyznání The Avett Brothers si pak legendární písničkář zahrál svou píseň Maggie's Farm. Pódiu v té chvíli vévodily akustické kytary, bendža a plnovousy.

Ceny Grammy, které jsou považovány za jakési hudební Oscary, se udělují ve více než 100 kategoriích od rapu, folku, gospelu po jazz, klasickou hudbu a mluvené slovo. Hlasují v nich odborníci působící v hudebním průmyslu sdružení akademii NARAS.

Lady Gaga je přinášena na pódium do haly Staples Center ve "vejci"