Tuzemské lázně v loňském roce navštívilo rekordních bezmála 676 000 turistů. Proti roku 2009 je to víc než čtyřprocentní nárůst. V dosud rekordním roce 2008 do českých lázní přijelo přibližně 674 000 návštěvníků. Vyplývá to z materiálu, který zveřejnil Český statistický úřad.
"Všeobecně však můžeme říci, že české lázeňství zdaleka nevyčerpalo svůj potenciál," uvedl k výsledkům mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Podle něj se tuzemské lázeňství orientuje výhradně na léčbu, a je tak zajímavé jen pro zhruba pět procent populace. Zdraví hosté, kteří do lázní jezdí relaxovat, podle Okamury raději zamíří do lázeňských areálů na Slovensku či v Maďarsku. Jsou to desetitisíce turistů z Česka, odhadl.
Z celkového počtu návštěvníků českých lázní byla loni necelá polovina cizinců. Přijelo jich zhruba 316.500, zejména z Německa a Ruska. Počet zahraničních návštěvníků lázní se meziročně zvýšil o tři procenta, Čechů proti roku 2009 přibylo o asi pět procent. "Česká společnost bohatne, a zvyšuje se tak poptávka po tomto typu pobytů," poznamenal Okamura. Podle něj je pro rozvoj lázeňské turistiky v Česku nutné rozšířit nabídku pobytů o produkty zaměřené na zdravou populaci, a tím rozšířit spektrum klientů.
Nejvíce turistů loni navštívilo lázně v Karlovarském kraji, celkem 379 000 hostů. Druhým nejnavštěvovanějším regionem byl s velkým odstupem Zlínský kraj s 66 000 návštěvníky a třetím Olomoucký kraj se 47 000.

Související