Open Air Music Festival Trutnov, který je rockovou přehlídkou pod širým nebem s nejdelší tradicí v Česku, se letos v tradičním areálu Na Bojišti pravděpodobně uskuteční naposledy.

Místní radnice pozemky v těsné blízkosti přírodního areálu určila k zastavění a již na jaře zde začne první etapa pokládání kanalizace, uvedl zakladatel festivalu Martin Věchet. Starosta Trutnova Ivan Adamec dnes ČTK řekl, že v době konání festivalu nic rozkopaného ve festivalovém areálu nebude.

Podle starosty se chtějí zviditelnit

"Stejně tak jako kdysi železnice křižovala posvátná území původních obyvatel severoamerických plání, i Bojiště má nyní protnout kanalizace. A to je začátek konce. S kanalizací přijdou investoři," sdělil Věchet.

Samotnému přírodnímu areálu Bojiště sice prozatím podle organizátorů nájezd developerů nehrozí, ale okolní louky a přiléhající území, kde stanují návštěvníci festivalu a na kterém stojí dvě scény, je změnou územního plánu místními radními vyčleněno k zastavění.

"Kanalizace s festivalem vůbec nesouvisí, v době, kdy se bude konat festival, tam nic rozkopaného nebude. Kanalizaci nebudujeme kvůli nějaké další výstavbě, ale proto, že v této městské části dosud žádná není," řekl Adamec, který celou záležitost považuje za humbuk, kterým se Martin Věchet snaží na festival dostat co nejvíce lidí.

Podle vedení města tedy festival ohrožen není, jeho organizátoři to však považují za "alibistické tvrzení". "Smlouvu na areál máme uzavřenou na letošní rok s možným výhledem na její prodloužení o dva, možná tři další roky. Je ale zcela zřejmé, že pro festival v Trutnově již není místo," míní Věchet. Dodal, že již mají konkrétní nabídky ze dvou jiných míst, kam by se akce mohla přesunout. Bez bližších podrobností uvedl, že příští týden se na jednom z nich uskuteční první setkání.

Konec přehlídky v tradiční lokalitě z obdobných důvodů oznamovali organizátoři už před třemi lety. Jako náhradní místo vybrali pozemky na předměstí města pod Krkonošemi dříve využívané armádou, které z větší části patří rovněž radnici. Pozemky jsou ale již zčásti rozprodány, vybraná varianta řešení proto zřejmě padla.

Trutnovská přehlídka, která se letos koná od 18. srpna do 21. srpna, má spoustu příznivců, kteří ji pravidelně navštěvují. Loňský ročník, na kterém v srpnu vystoupilo přes sto domácích i zahraničních kapel různých žánrů, podle pořadatelů navštívilo asi 15 000 lidí. Jeho hvězdou byla britská kapela Manic Street Preachers.

Plnou podporu festivalu dlouhodobě vyjadřuje bývalý prezident Václav Havel, který se na něj často vrací. Loni se sice festivalu nezúčastnil kvůli velkému pracovnímu nasazení při přípravě svého prvního filmového režijního počinu Odcházení; zaslal však omluvný dopis.

Historie trutnovské přehlídky se začala psát v roce 1987, když její první ročník rozehnala komunistická policie. Trutnovský festival se od podobných akcí liší nejen délkou své historie, ale i tím, že není zaměřen výhradně na hudbu.

Mnoho účinkujících i účastníků spojují podobné názory a životní postoje. "Kmen spiklenců", jak je nazývá Martin Věchet, se například netají odporem ke komunismu a jeho projevům. Na festivalu proto nemohou hrát například hudebníci vedení v seznamech někdejší Státní bezpečnosti jako agenti a spolupracovníci, nevysvětlí-li věrohodně, jaký měl být důvod jejich nařčení z údajné spolupráce.