Hlavní cenu letošního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět získá španělský snímek Sto osm. Režisérka Renate Costová se v detektivním příběhu vrací ke smrti svého strýce a odhaluje represe paraguayského diktátorského režimu 80. let proti homosexuálům.

Cenu za nejlepší režii dostane Alí Samadí Ahadí za snímek Věznice Írán. Ceny se budou předávat ve čtvrtek večer při slavnostním zakončení festivalu. Řekl to mluvčí přehlídky Filip Šebek.

Festival letos uvedl 104 dokumentů z téměř 40 zemí. Po 17. březnu, kdy v Praze skončí, bude pokračovat v dalších 33 českých městech. Na přehlídku letos přijalo pozvání více než 150 zahraničních hostů.

Podle Šebka návštěvnost letos odpovídá minulým ročníkům a mírně ji překonává. "Věříme, že se nám podaří v součtu s regionálními festivaly i letos překročit stotisícovou hranici," řekl Šebek.

V hlavní soutěži se udílejí dvě ceny, za nejlepší film a za nejlepší režii. Snímek Věznice Írán, oceněný za režii, získá také zvláštní uznání jako film, který výjimečně přispívá k ochraně lidských práv. Snímek se vrací k íránským protestům proti výsledkům voleb v roce 2009. Je sestaven z kombinace tradičních záběrů, animace a záběrů zveřejněných na internetových sociálních sítích.

Zvláštní uznání hlavní poroty získá ve čtvrtek švédský snímek Vodka Factory. Sleduje dvě generace žen v malém ruském městě plném agresivních, věčně opilých mužů. Bez příkras pojednává o domácím násilí a situaci svobodných matek.

V kategorii Máte právo vědět se udílí Cena poroty Rudolfa Vrby. Letos ji získá britský film Afghánští tanečníci, který upozorňuje na porušování práv žen a dětí v afghánské patriarchální společnosti. Zvláštní uznání poroty Rudolfa Vrby dostane ruský snímek Mějte mě rádi, prosím. Režisér Valerij Balajan vypráví o vraždě obránce lidských práv Stanislava Markelova a novinářky Anastasije Baburovové.

Vítězem divácké ceny VŠEM se stane dokument Na stupních vítězů, který pojednává o pěti atletech připravujících se na seniorské mistrovství světa ve Finsku.

Festival začal 8. března předáním ocenění Homo Homini. Cena byla udělena kyrgyzskému politickému vězni Azimžanu Askarovovi.